Polonia akuzon 16 të huaj për spiunazh për Rusinë
Bota
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Polonia akuzoi 16 shtetas të Evropës Lindore për spiunazh për Rusinë, njoftuan mediat lokale të mërkurën.

Të dyshuarit kryen aktivitete spiunazhi dhe propagande dhe përgatitën akte sabotimi për shërbimet e sigurisë ruse, njoftoi transmetuesi publik Radio Poland, duke cituar Agjencinë e Sigurisë së Brendshme të Polonisë (ABW).

Prokurorët pretenduan se të dyshuarit kryen zbulim dhe mbikëqyrje të infrastrukturës kritike, duke përfshirë portet detare dhe objektet ushtarake në të gjithë vendin, duke përfshirë në Varshavë, Rzeszow dhe Przemysl.

Të dyshuarit janë akuzuar për "veprim në emër të një shërbimi të huaj të inteligjencës kundër interesave të Polonisë" dhe përballen me burgim deri në 10 vjet, sipas prokurorëve.

Zëvendësministri për Shërbimet e Sigurisë Stanislaw Zaryn vuri në dukje se çmontimi i rrjetit rus të spiunazhit përfaqësonte një sukses të rëndësishëm sepse grupi kishte paraqitur një kërcënim serioz.

“Agjencitë polake të kundërzbulimit po marrin vazhdimisht masa për të identifikuar aktivitetin armiqësor të kryer nga shërbimet ruse dhe bjelloruse”, tha ai. /AA

​Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024