Rritën të ardhurat nga udhëtimet në këtë shtet
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Të ardhurat nga udhëtimet u rritën me 15.2% në total 17.919 miliardë euro në periudhën janar-shtator të këtij viti, krahasuar me periudhën korresponduese të vitit 2022, ku bilanci i shërbimeve të udhëtimit tregoi një suficit prej 16.071.0 miliardë, nga një suficit prej 14.136.5 miliardë në të njëjtën periudhë të vitit 2022, tha të martën Banka e Greqisë (BoG).

Më konkretisht, të ardhurat nga udhëtimet u rritën me 2.359.7 miliardë ose 15.2%, në 17.919.5 miliardë, ndërsa pagesat e udhëtimeve u rritën me 425.2 milionë ose 29.9%, në 1.848.5 miliardë. Rritja e të ardhurave nga udhëtimi erdhi nga një rritje prej 17.3% në flukset hyrëse të udhëtarëve, pasi shpenzimet mesatare për udhëtim ranë me 2.5%. Të ardhurat neto të udhëtimeve kompensuan 67.5% të deficitit të mallrave dhe kontribuan me 85.0% në totalin e arkëtimeve neto nga shërbimet.

Rritja e të ardhurave nga udhëtimi ishte për shkak të rritjes së të ardhurave nga banorët e BE 27 me 11.7% në 9.981.6 miliardë dhe të arkëtimeve nga banorët jashtë BE 27 me 18.3% në 7.458.8 miliardë. Në veçanti, të ardhurat nga Gjermania u rritën me 4.4% në 2.965.7 miliardë, ndërsa të ardhurat nga Franca u rritën me 10.6% në 1.290.7 miliardë./ ANA-MPA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024