Haxhiu: Prokurori po e mban peng rastin “Dehari”, nevojitet drejtësi e përgjegjësi
Lajme
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, pas dëshmisë në Prokurorinë Speciale në lidhje për rastin e ish-aktivistit të LVV-së, Astrit Dehari, ka thënë se prokurori Afrim Shefkiu po e mban peng zbardhjen e rastit “Dehari”, që sipas saj, nevojitet drejtësi dhe llogari sipas përgjegjësisë.

Haxhiu në një konferencë për media ka theksuar se po të kishte emrin e kryerësit s’do të priste ftesën e prokurorit për të thënë emrin e personit që dyshohet. Me ç’rast shoi se kjo është puna e prokurorit për edhe çfarë paguhet nga taksat e qytetarëve të vendit.

Ajo derisa tha se prokurori Afrim Shefkiu po e trajton me arrogancë këtë rast, ka shtuar se e mbështesin deklaratën e familjes Dehari që të ndërrohet ky i fundit. Sipas saj, duhen hetime të mirëfillta në këtë drejtim.

Haxhiu ka ftuar prokurorin të kryejë hetime të përgjegjshme, në të kundërtën “të mos e pengojë drejtësinë”.

Mes tjerash, ministrja Haxhiu tha se në pyetje është dashur të merren edhe ish-kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prizren, Sylë Hoxha dhe ish-drejtori i Policisë, Nexhmi Krasniqi.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

https://kosovapress.com/admin/haxhiu-perfundon-deshmine-per-rastin-dehari/
https://kosovapress.com/admin/%e2%80%8bhaxhiu-deshmon-sot-per-rastin-dehari/
Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,520
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024