​OKB: 1.3 milion viktima të aksidenteve rrugore në botë
Bota
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

"Mos harroni, mbështesni, veproni" është slogani i fushatës së nisur nga Kombet e Bashkuara me rastin e Ditës Botërore të Përkujtimit të Viktimave rrugore, e cila dëshiron të arrijë drejtësi për ata që janë përfshirë në aksidente automobilistike.

“Zbatimi i kodit të autostradave, hetimet e thelluara hetimet pas incidentit për të përcaktuar nëse një krim është kryer dhe për të parandaluar përsëritjen, ndjekja penale dhe kompensimi janë të gjitha elemente të sistemit të drejtësisë”, shpjegon OKB.

Nëse zbatohet në mënyrë serioze, të drejtë dhe koherente, një sistem i tillë është ai që viktimat e aksidenteve rrugore janë plagosur ose familja e të cilëve është vrarë për shkak të shkeljes së ligjit ose neglizhencës, dhe është gjithashtu një faktor thelbësor në parandalimin që këto tragjedi të mos përsëriten.

Çdo vit në botë, sipas të dhënave të OKB-së, ka 1.3 milion viktima rrugore dhe aksidentet rrugore janë shkaku kryesor i vdekjeve nga mosha 5 deri në 29-vjeç.

Këmbësorët, çiklistët dhe motoçiklistët konsiderohen si "përdorues të pambrojtur të rrugës" dhe përfaqësojnë gjysmën e të gjithë atyre që janë përfshirë në aksidente rrugore fatale në mbarë botën.

Përqindja e përdoruesve të rrezikuar të rrugës është më e lartë në vendet me të ardhura të ulëta dhe ato me të ardhura të larta, veçanërisht ato që jetojnë në vendet në zhvillim. /ANSA

Dita botërore e përkujtimit të viktimave në trafik - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024