Kapela e Napoleon Bonapartit u shit për 1.9 milionë euro rekord
Magazina
Lexohet për: 2 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Një kapele në pronësi të perandorit legjendar francez Napoleon Bonaparte doli sot në shtëpinë e ankandit Osenat në Fontainebleau, Paris.

Ajo pritej të shkonte nga 600.000 euro deri në 800.000 euro, ose rreth 655.000 deri në 873.000 dollarë, por arriti në fakt rreth 1.9 milionë euro, që është rreth 2.1 milionë dollarë, raporton BBC.

Kapela e zezë dykëndore është një nga rreth 120 kapele që Napoleoni zotëronte gjatë mbretërimit të tij në shekullin e 19-të.

Napoleoni e mbante kapelën anash për ta dalluar më lehtë veten në betejë, pasi kjo e dallonte atë nga oficerët e tjerë që mbanin kapelat e tyre të kthyera përpara.

"Njerëzit e njohën këtë kapelë kudo. Kur e panë atë në fushat e betejës, ata e dinin se Napoleoni ishte atje," tha Jean-Pierre Osenat, kreu i shtëpisë së ankandeve Osenat, për BBC.

Arkeologët kanë zgjidhur misterin e dorëshkrimit më të vjetër skocez - KosovaPress

"Dhe kur ishte në fshehtësi, ai gjithmonë e kishte në kokë ose e kishte në dorë, dhe ndonjëherë e hidhte në tokë. Kjo ishte imazhi - simboli i perandorit."

"Kanë mbetur rreth 20 që janë autentike dhe rreth 15 prej tyre mbahen në muze, kështu që janë rreth 4 ose 5 që janë në duart e koleksionistëve," tha ai.

Tarifa prej 1,932 milionë euro është një rekord i ri për njërën prej kapelave, duke rritur vetëm 1,884 milionë euro që një koleksionist koreano-jugor pagoi në vitin 2014, raporton The Guardian.

Kutia prej druri e Napoleonit është gjithashtu në ankand sot. Ajo përmban disa nga brisqet e tij, një furçë dhëmbësh argjendi dhe një palë gërshërë. Të gjitha artikujt vijnë nga koleksioni i një koleksionisti të quajtur Jean-Louis Noisiez.

Ndryshe, "Napoleon", një film për ngritjen e perandorit në pushtet, do të shfaqet më 22 nëntor. Ai paraqet Joaquin Phoenix në rolin kryesor.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024