Arkeologët kanë zgjidhur misterin e dorëshkrimit më të vjetër skocez
Magazina
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Arkeologët kanë gjetur vendndodhjen e manastirit ku është shkruar Libri i Drerit - dorëshkrimi më i vjetër skocez i mbijetuar.

Libri daton nga shekulli i 10-të dhe është shkrimi më i vjetër gale i ruajtur në vend. Vendndodhja e manastirit në Aberdeenshire ishte një mister prej kohësh, derisa arkeologët gjetën prova në një fushë pranë rrënojave të Deer Abbey që konfirmuan vendndodhjen e tij.

Libri i Drerit ofron një pasqyrë të kishës, kulturës dhe shoqërisë së hershme të asaj periudhe, dhe gjithashtu përmban një tekst latin. Ekspertët besojnë se është shkruar në Manastirin e Drerit, i cili ndodhej në zonën Mintlaw, rreth vitit pas Krishtit, shkruan BBC.

Kur manastiri nuk ishte më në përdorim, murgjit u zhvendosën në abaci. Libri zakonisht mbahet në koleksionet e Universitetit të Kembrixhit, por vitin e kaluar ai u ekspozua publikisht në Galerinë e Arteve Aberdeen.

Arkeologët dhe vullnetarët kanë gërmuar me kujdes fushën përreth abacisë së lashtë për të gjetur objekte që do të tregojnë vendin ku dikur ishte manastiri.

Një zbulim i madh në zemër të Evropës: Shihni çfarë mbetje të kulteve u gjetën nga arkeologët - KosovaPress

"Vitin e kaluar ne hapëm llogore aq të mëdha sa mund të eksploronim shtresat më të thella. Ne gërmuam materialin e sipërm për javë të tëra derisa, dy javë para përfundimit të projektit, arritëm në shtresat më të hershme," tha arkeologu Ali Cameron.

Shkencëtarët më pas i dërguan gjetjet në Qendrën e Kërkimeve Mjedisore të Universitetit Skocez (SUERC) në East Kilbride për takim. Analiza zgjati tre muaj, dhe rezultatet treguan se ata gjetën vendndodhjen e manastirit të vjetër.

"Është një rregull i pashkruar. Gjithmonë gjen diçka të mahnitshme ditën e fundit ose javën e fundit të gërmimit. Kishim një ndjenjë për këtë, se kishim gjetur manastirin. Por më pas na duhej të prisnim rezultatet e takimit për të parë nëse kishim Në fakt e gjeti atë. Ajo pritje ishte e tmerrshme”, tha arkeologia Alice Jaspars.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,568
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024