Rritja ekonomike italiane në ngecje
Biznes
Lexohet për: 1 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Rritja ekonomike është në ngecje dhe normat e larta rekord të interesit pavarësisht rënies së inflacionit po frenojnë konsumin dhe investimet, tha Confindustria, shoqata kryesore që përfaqëson kompanitë e prodhimit dhe shërbimeve në Itali, të shtunën.

“Bruto prodhimi vendor ka mbetur në ngecje në tremujorin e tretë dhe treguesit tregojnë se në fillim të tremujorit të katërt, aktiviteti në sektorin e shërbimeve është paksa në rënie, ashtu si në industri”, tha shoqata e punëdhënësve industrialë në raportin e saj të rregullt të situatës ekonomike.

Confindustria raportoi se megjithëse inflacioni në Itali është rikthyer nën dy për qind, normat e interesit mbeten në një nivel rekord dhe po bllokojnë kanalin e kredisë, duke frenuar konsumin dhe investimet.

"Me luftërat e vazhdueshme, pasiguria po rritet, por jo kostoja e energjisë (deri tani), e cila është, megjithatë, shumë më e lartë se përpara krizës energjetike," shtoi shoqata.

Kievi thotë se do të bashkëpunojë me firmat italiane të mbrojtjes - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024