Tri simptoma që shkaktohen nga pirja e ujit të fortë
Shëndetësi
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Uji i fortë mund të mos duket si problem në fillim, veçanërisht pasi është një dukuri normale në pjesë të caktuara të vendit. Ky është ujë me përmbajtje të lartë mineralesh, kjo është arsyeja pse guri gëlqeror mund të grumbullohet në tuba, kazan, lavatriçe dhe pjatalarëse.

Ekspertët kanë paralajmëruar se uji i fortë mund të ndikojë negativisht në shëndetin tonë. Ekspozimi i zgjatur ndaj ujit të fortë, ndër të tjera, mund të rezultojë në probleme me tretjen dhe kruajtje të kokës.

Kruajtja e lëkurës

Nëse skalpi juaj fillon të kruhet menjëherë pas larjes, ndoshta kjo është për shkak të ujit të fortë. Mineralet heqin vajrat natyralë nga trupi, duke e bërë lëkurën të thatë, gjë që rezulton në kruajtje të pakëndshme.

Probleme me stomakun

Nëse ju dhemb stomaku pasi keni pirë ujë, kontrolloni nëse është i vështirë. Pirja e ujit të fortë është përgjithësisht e sigurt, por përdorimi i tepërt mund të shqetësojë stomakun.

Flokë të thatë

Uji me përmbajtje të lartë mineralesh mund t'i thajë flokët, ndërsa skalpi ynë mund të kruhet.

Përveç kësaj, uji i fortë mund të shkaktojë rritjen e mykut, gjë që mund të shkaktojë probleme të tjera shëndetësore. Nëse vëreni grumbullimin e mbeturinave të sapunit, pastrojeni me uthull të bardhë dhe limon para se të kthehet në myk.

Iu erdhi fundi? Miliona dollarë investohen në vaksina pa përdorimin e gjilpërave - KosovaPress

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,530
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024