Boeing 787 zbarkon në Antarktidë për herë të parë
Bota
Lexohet për: 3 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Një ekip shkencëtarësh hapi terren të ri kur një aeroplan i aftë për të transportuar më shumë se 300 pasagjerë u ul në Antarktidë, me aviatorët që e përshëndetën atë si një të parë në botë.

Avioni, një Boeing 787 Dreamliner, rrëshqiti me sukses në aeroportin Troll të mërkurën mbrëma, ndërsa zhytej në rrezet e diellit të verës gjatë gjithë ditës së Antarktidës.

Duke mbajtur një ekip prej 45 personash të përbërë nga studiues dhe staf nga Instituti Norvegjez Polar, organizata tha se ata arritën të sjellin 12 tonë pajisje kërkimore.

"Ky është një operacion i madh dhe një moment historik për trafikun ajror në Queen Maud Land," tha drejtoresha e institutit, Camilla Brekke, duke iu referuar vendndodhjes së stacionit të tyre kërkimor.

"Aterrimi i një avioni kaq të madh hap mundësi krejtësisht të reja për logjistikën e Troll, e cila gjithashtu do të kontribuojë në forcimin e kërkimit norvegjez në Antarktidë," shtoi ajo.

https://twitter.com/i/status/1725938022837821635

Fusha ajrore e Troll është një rrip akulli 3000 metra të gjatë dhe funksionon vetëm midis tetorit dhe marsit, përpara se dimri të perëndojë diellin për gati gjysmë viti.

Ndërsa aterrimi është përshëndetur si një arritje historike, nuk ka asnjë tregues se fluturimet komerciale janë planifikuar, pasi instituti fokusohet në përmirësimin e logjistikës për të nxitur kërkimin e tij.

Grupi thotë se organizon deri në 10 mjete artizanale të madhësive të ndryshme në kontinent çdo vit, por mundësia e fluturimit me avionë shumë më të mëdhenj mund të zvogëlojë numrin e udhëtimeve të nevojshme.

"Gjëja më e rëndësishme janë përfitimet mjedisore që mund të arrijmë duke përdorur avionë të mëdhenj dhe modernë të këtij lloji për Troll," tha Brekke.

"Kjo mund të ndihmojë në reduktimin e emetimeve totale dhe gjurmës mjedisore në Antarktidë."

Drejtori i logjistikës së institutit, John Guldahl, tha se kishte pasagjerë nga disa vende në bord të drejtuar për në stacione të tjera, gjë që ai thotë se hap shanset për bashkëpunim.

Norse Atlantic Airways, linja ajrore pas fluturimit, tha në një deklaratë se kompania është "e nderuar" që ka qenë pjesë e udhëtimit.

"Një moment historik për Norse. B787 Dreamliner i parë që aterroi në Antarktidë! Ne jemi jashtëzakonisht të nderuar që jemi pjesë e kësaj pjese të historisë, duke shënuar një moment historik shumë të veçantë për norvegjez. Ne dëshirojmë të shprehim mirënjohjen tonë të sinqertë për Institutin Norvegjez të Kërkimeve Polare që na besoi këtë fluturim të rëndësishëm”. /Sky News

​Sëmundja e tmerrshme zbulohet në Antarktidë: Një popullatë e tërë kërcënohet me zhdukje - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024