Biden nënshkruan projektligjin që parandalon mbylljen e qeverisë
Bota
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti i SHBA-së Joe Biden nënshkroi një projektligj mbi shpenzimet për të shmangur një mbyllje të qeverisë, por vetëm për rreth dy muaj.

"Mbrëmë nënshkrova një projektligj që parandalon mbylljen e qeverisë. Është një hap i rëndësishëm, por ne kemi më shumë për të bërë," tha Biden të premten në rrjetin social X, pasi e nënshkroi atë në margjinat e një samiti të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor (APEC) në San Francisko.

"I bëj thirrje Kongresit të adresojë nevojat tona të sigurisë kombëtare dhe të brendshme - dhe republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve të ndalojnë së humburi kohë në fatura ekstreme dhe të respektojnë marrëveshjen tonë dypartiake të buxhetit," shtoi ai.

Në një plan me dy hapa, projektligji zgjat financimin për Departamentin e Transportit, Strehimit dhe Zhvillimit Urban, Energjisë dhe Çështjeve të Veteranëve deri më 19 janar. Agjencitë e mbetura do të financohen deri më 2 shkurt.

Projektligji i shpenzimeve, i cili arriti të kalojë në Dhomën e Përfaqësuesve vetëm pasi shumica e republikanëve kërkuan mbështetjen e Partisë Demokratike, nuk përfshin ndihmë shtesë për Izraelin apo Ukrainën. /AA

​Biden kërkon nga Netanyahu të respektojë ligjet për mbrojtjen e civilëve - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024