Bashkëpunimi rajonal, fokusi i tryezës ndërparlamentare të Kosovës, Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Kuvendi i Kosovës sot ka mbajtur një tryezë ndërparlamentare të Komisioneve për Punë të Jashtme të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ky diskutim u tha se është dëshmi për bashkëpunimin e tri shteteve për demokraci dhe siguri.

Parlamentarëve iu kërkua të angazhohen që t’i bindin qeveritarët e tri vendeve që të jenë më të unifikuar në kërkesat ndaj Bashkimit Evropian. Nga ana tjetër u potencuan sfidat e sigurisë për Ballkanin Perëndimor, ku u theksua se ka tentativa për destabilizim, siç u tha që regjisorin e kanë në Rusi, por akterët kryesorë janë në rajon.

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, tha se bashkëpunimi rajonal i kontribuon integrimit më të shpejtë në Bashkimin Evropian.

Pjesë e këtij diskutimi parlamentar ishin edhe përfaqësues nga Qeveria e Kosovës. Zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi tha se Ballkani Perëndimor po përballet me tentativa destabilizuese, që regjisorin e kanë në Rusi, por akterët kryesorë janë nga vetë rajoni.

Ndërsa, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, nënvizoi nevojën që vendet bashkëpunuese në rajon të ketë një unifikim më të madh karshi kërkesave ndaj Bashkimit Evropian.

Lajmi i plotë është në sistemin me parapagim.

Pjesë e kësaj tryeze, krahas përfaqësuesve nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, ishin edhe përfaqësues nga Parlamenti i Bullgarisë, Kroacisë dhe Bosnje e Hercegovinës. Në fund të diskutimit u nënshkrua edhe një memorandum mirëkuptimi. /KosovaPress/

Bogujevci: Bashkëpunimi rajonal i kontribuon integrimit më të shpejtë në BE - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024