811 raste të thyerje së gurëve në veshkë për nëntë muaj
Shëndetësi
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

811 raste të thyerje së gurëve në veshkë janë realizuar në nëntë muajt e parë të vitit 2023, nga urologët në bashkëpunim me anesteziologët, në Klinikën e Urologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës.

Sipas një njoftimi të Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, në po këtë klinikë, janë realizuar edhe 798 operacione të hapura dhe endoskopike, po ashtu, ka pasur 1 mijë 474 procedura të njohura si ureterocistoskopi, 193 rate të ekzaminimeve urodinamike dhe mbi 7 mijë e 600  vizita emergjente, 5 mijë e 600 vizita ambulantore. 

Në klinikë janë realizuar edhe ekzaminime të tjera urologjike.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024