Zjarrfikësit paralajmërojnë protestë nëse nuk iu plotësohen kërkesat
Lajme
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Sindikata e Zjarrfikësve të Kosovës ka paralajmëruar organizimin e një proteste nëse nuk iu plotësohen kushtet.

Zjarrfikësit kërkojnë që të fillojë kompensimi i rrezikshmërisë në punë, sigurimet shëndetësore, të rritet stafi me zjarrfikës të rinj, kontrollet sistematike të zjarrfikësve.

Po ashtu kërkojnë t’u kompensohen obligimet për orët jashtë orarit, festat shtetërore dhe ndërrimet e natës për vitin 2022. Të kompensohen ndërrimet e natës, festat shtetërore dhe orët jashtë orarit për vitin 2023. Të definohen kompetencat menaxhuese në mes AME/MPB-Komuna, të përmirësohen kushtet e punës, sigurohen pajisje dhe mjete për punë dhe të sigurohen shujta.

“Kërkojmë urgjentisht që të analizohet gjendja e rëndë që ka kapluar shërbimin e zjarrfikësve dhe shpëtimit në Kosovë, përndryshe zjarrfikësit e kanë humbur durimin dhe unanimisht kërkojnë që për shkak të mosrealizimit të kërkesave dhe pritjeve me vite, mospërfilljes dhe anashkalimit që iu bëhen zjarrfikësve të organizojnë protestë”, thuhet në komunikatë.

Zjarrfikësit e Kosovës thonë se ende nuk janë kompensuar për ndërrime të natës, festat shtetërore dhe fetare, orët jashtë orarit për vitet 2022-2023.

“Mos pagesa e orëve jashtë orarit të ftuar në mobilizim në veri. Kjo gjendje dhe ky diskriminim ka arritur kulmin dhe zjarrfikësit e Kosovës kërkojnë drejtësi dhe kërkesat të plotësohen urgjentisht”, thuhet në komunikatë.

Zjarrfikësit thonë se u janë drejtuar institucioneve duke kërkuar që kjo gjendje të ndryshohet, por kanë hasur në heshtje, për çka shtojnë se durimi po iu humbet.

Letër e hapur publike për institucionet nga zjarrfikësit - KosovaPress

Zjarrfikësit e Kosovës në kushte të mjerueshme - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024