Ndryshimet klimatike: SHBA dhe Kina ndërmarrin hapa të vegjël, por të rëndësishëm
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

SHBA dhe Kina kanë rënë dakord për masat për të trajtuar ndryshimet klimatike, por nuk u angazhuan për t'i dhënë fund karburanteve fosile, thuhet në një deklaratë të përbashkët.

Emetuesit më të mëdhenj të karbonit në botë do të rrisin bashkëpunimin për metanin dhe do të mbështesin përpjekjet globale për të trefishuar energjinë e rinovuar deri në vitin 2030.

Por dokumenti nuk flet për përdorimin e qymyrit dhe të ardhmen e energjisë fosile.

Vëzhguesit thanë se ishte një shenjë pozitive përpara një samiti të OKB-së për klimën.

Deklarata e përbashkët vjen ndërsa presidentët e të dy vendeve përgatiten të takohen në Kaliforni, për ndryshimin klimatik që përfaqëson një nga fushat e pakta të përparimit të mundshëm.

Për më shumë se një vit, diplomatët amerikanë janë përpjekur të gjejnë një rrugë përpara me Kinën pasi Pekini pezulloi bisedimet për klimën pas vizitës së kryetares së SHBA-së Nancy Pelosi në Tajvan.

Të dy vendet riafirmuan angazhimin e tyre për një trefishim global të energjisë së rinovuar këtë dekadë, siç ishte rënë dakord më parë në takimin e këtij viti të G20 në Indi.

Të dy deklaruan gjithashtu se do të kishte "reduktime domethënëse të emetimeve të sektorit absolut të energjisë" deri në vitin 2030.

Megjithatë, një reduktim në përdorimin e qymyrit nuk përmendet në dokument dhe nuk ka asnjë diskutim për përfundimin e lëndëve djegëse fosile, diçka që presidenti i konferencës së OKB-së për klimën, e njohur si COP28, ka thënë se është fokusi kryesor i takimit.

"Janë hapa të vegjël por të rëndësishëm për ndryshimin klimatik", tha Bernice Lee, anëtare e shquar në ‘Chatham House’ dhe një eksperte për Kinën.

“Por progresi në lëndët djegëse fosile nuk ishte ai që prisja të shihja, pasi të dyja kanë kufizime”, tha ajo për BBC News.

Aktivistët klimatik bllokojnë rrugët në Berlin - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024