Pesë trupa amerikane vdesin në një aksident ajror stërvitor në Mesdheun lindor
Bota
Lexohet për: 1 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Pesë pjesëtarë të shërbimit amerikan kanë vdekur në një përplasje helikopteri në Mesdheun lindor, thotë ushtria amerikane.

Ai thotë se avioni pësoi një fatkeqësi gjatë furnizimit me karburant si pjesë e një stërvitjeje rutinë, shkruan BBC, transmeton KosovaPress.

SHBA-ja ka rritur operacionet e saj në rajon që nga shpërthimi i konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit.

Presidenti Joe Biden bëri homazhe për viktimat, duke thënë se anëtarët e shërbimit po e vënë jetën e tyre në linjë për vendin tonë çdo ditë.

“Ne lutemi për familjet e të gjithë luftëtarëve tanë të rënë sot dhe çdo ditë”, shtoi ai.

Deklarata ushtarake nuk specifikoi se nga po fluturonte avioni apo ku ndodhi përplasja.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
141
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024