​Ky supervullkan ishte i fjetur për gati 500 vjet, tani po zgjohet: Bëhu gati për çdo gjë
Magazina
Lexohet për: 10 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Harroni Vezuvin, vullkanin më të famshëm aktiv në Itali, i cili shkatërroi Pompein në vitin 79 pas Krishtit. Kërcënimi më i rrezikshëm vullkanik në Itali për momentin është ai për të cilin ndoshta nuk keni dëgjuar kurrë: Campi Flegrei, ose Fusha Flegrei.

Kjo fushë që nuk bie në sy, e cila shtrihet 200 kilometra nën Gjirin e Napolit dhe ishujt Capri dhe Ischia deri në periferi të qytetit të Napolit, është një kalderë - depresion i madh i lënë nga një supervullkan rreth dy milionë vjet më parë, shkruan CNN.

Tani ka disa vullkane në atë vend që kanë qenë aktivë për 39.000 vjet, dhe shumë janë nën ujë. Ajo është gjithashtu e mbushur me vila, fshatra dhe qendra tregtare dhe është shtëpia e 800.000 njerëzve. Ka edhe një spital në ndërtim. Më shumë se 500.000 banorë jetojnë në atë që agjencia italiane e mbrojtjes civile e ka quajtur "zona e kuqe", një zonë që përfshin 18 qytete që janë në rrezik më të madh në rast të një shpërthimi. Tre milionë banorë të tjerë të Napolit jetojnë jashtë buzës lindore të kalderës, sipas agjencisë së mbrojtjes civile.

Mbi 1000 tërmete vetëm në gusht

Shpërthimi i fundit i madh i Campi Flegrei ishte në 1538 dhe krijoi një mal të ri në gji. Aktiviteti sizmik në zonë është intensifikuar që nga dhjetori 2022, sipas Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë të Italisë (INGV), dhe ekspertët kanë frikë se vullkani mund të rizgjohet pasi të jetë i fjetur për breza.

Zona me popullsi të dendur, më pak se 50 kilometra nga mali Vezuv, është subjekt i një fenomeni sizmik të njohur si bradyseism, i përcaktuar nga ciklet e ngritjes dhe uljes graduale të tokës. Hera e fundit që rajoni përjetoi një aktivitet të tillë ishte në vitin 1984, kur toka u ngrit 3.5 metra përpara se të fillonte të zvogëlohej ngadalë, shoqëruar me aktivitet sizmik të ngjashëm me atë që po ndodh në zonë tani.

Aktualisht në një gjendje bradyseizmi pozitiv, kur toka lëviz lart, e gjithë zona vullkanike po përjeton gjithashtu një valë tërmetesh që kanë detyruar banorët të kërkojnë siguri në rrugë. Në shtator, rajoni u godit nga tërmeti më i fortë në 40 vjet, dhe ai tërmet me magnitudë 4.2 u pasua nga një tërmet i ngjashëm vetëm disa ditë më vonë.

Deri më tani në vitin 2023, Campi Flegrei ka regjistruar më shumë se 3,450 tërmete, nga të cilët 1,118 kanë ndodhur vetëm në gusht. Sipas të dhënave të INGV, kjo është të paktën tre herë më shumë se një vit më parë. Më shumë se 500 tërmete ndodhën në tetor, më i forti prej të cilëve ishte me magnitudë 4.0, i ndjekur nga një duzinë pasgoditjesh. Në fillim të majit, pothuajse të gjithë tërmetet ishin nën magnitudë 3.0, sipas INGV.

Plani i evakuimit u publikua

Shumë ekspertë besojnë se popullsia lokale duhet të jetë më e përgatitur për t'u përballur me aktivitetin sizmik dhe mundësinë e një shpërthimi. Më 5 tetor, agjencia shtetërore e mbrojtjes civile publikoi një plan të përditësuar evakuimi, duke bërë thirrje që gjysmë milioni njerëz të zhvendosen gjatë një periudhe 72-orëshe në rrugë që shumë vendas kanë frikë se nuk do të jenë në gjendje të përballojnë një trafik kaq të rënduar. Hera e fundit që është studiuar një plan i tillë ka qenë në vitin 2019, kur rezultoi se mungonte plani i evakuimit.

Kreu i INGV-së, Carlo Doglioni, dëshmoi për rezultatet e mundshme të aktivitetit sizmik përpara Komisionit të Mjedisit të qeverisë italiane më 28 shtator: "Ka dy skenarë të mundshëm në lidhje me zhvillimin e situatës në Campi Flegrei: më e mira është që kriza e vazhdueshme e bradyseizmit të përfundojë ashtu siç është. bëri në 1983 dhe 1984, dhe shpërthimi më i keq është i ngjashëm me atë në 1538. Është një evolucion që nuk e dimë dhe që po e ndjekim".

Giuseppe De Natale, drejtor i kërkimit në INGV në Napoli, tha se cikli aktual i ngritjes është i lidhur me presionin nën sipërfaqen e kalderës: "Ne nuk e dimë saktësisht thellësinë e rritjes së presionit, mund të jetë midis zero dhe 3.5 kilometra".

Sipas De Natale, ekzistojnë dy hipoteza se çfarë mund të jetë duke shkaktuar rritjen aktuale të aktivitetit sizmik në Campi Flegrei.

Mundësia e parë dhe potencialisht më e rrezikshme është se mund të jetë një ndërhyrje e magmës që vjen nga një dhomë magmë në një thellësi prej rreth tetë kilometrash. Mundësia e dytë dhe më e mundshme është që ka një lëshim të madh të gazrave të krijuara nga magma nga një dhomë e thellë magmë. Lëshimi i gazit në thellësinë e përmendur mund të ketë shkaktuar jostabilitet të tokës.

"Problemi janë shkëmbinjtë. Shkëmbinjtë e cekët nuk mund të përballojnë një nivel të lartë presioni, kështu që nëse presioni rritet shumë, mund të thyejë plotësisht shkëmbinjtë, gjë që në përgjithësi është ajo që shkakton shpërthimin e një vullkani," tha de Natale.

Çfarë e dallon një supervullkan nga një vullkan i zakonshëm?

Benedetto De Vivo, një profesor në pension i gjeokimisë në Universitetin e Napolit dhe një ekspert i bradyseizmit, pajtohet se krateri po lëshon gazra dhe nuk mendon se ngritja e tokës është vetëm për shkak të aktivitetit të magmës. Këto gaze, beson ai, shkaktohen nga magma që tërhiqet nën kalderë. Por ai tha se ishte e pamundur të dihej saktësisht se çfarë po ndodhte.

“Ne mund të përdorim statistika për të krijuar modele, por nuk mund të parashikojmë një proces natyror sepse nuk i dimë të gjitha variablat në lojë”, tha De Vivo.

Pavarësisht kundërshtimeve nga banorët vendas se shpimi mund të kishte shkaktuar më shumë aktivitet sizmik, de Natale u miratua në vitin 2009 për të udhëhequr vullkanologë nga 18 vende në një mision për të shpuar një vrimë provë 501 metra thellë në kalderë për të zbuluar saktësisht se çfarë po ndodhte.

Megjithatë, Rosa Russo Iervolino, e cila ishte kryebashkiake e Napolit në atë kohë, ndaloi projektin e shpimit përpara se të fillonte, duke përmendur shqetësimet për popullsinë. Në vitin 2012, pasi ajo u largua nga detyra, kryebashkiaku i ri Luigi di Magistris rifilloi për pak kohë projektin, por deri atëherë financimi ishte shteruar.

De Natale tha se nuk ka plan për të rifilluar shpimet dhe qeveria aktuale e qytetit i tha CNN se ka zona me shqetësim më të madh nga pikëpamja buxhetore kur bëhet fjalë për projektet e qytetit, duke përfshirë zhvillimin e planeve më të mira evakuimi për malin Vezuv dhe Campi Flegrei.

Supervullkanet janë ndër kërcënimet natyrore më misterioze dhe më pak të kuptuara në botë. Ajo që e dallon një supervullkan nga një vullkan i zakonshëm është sasia e materialit vullkanik që ka nxjerrë gjatë shpërthimeve të kaluara - një reflektim i fuqisë shpërthyese të vullkanit.

Një supervullkan është ai që ka nxjerrë më shumë se 1000 kilometra kub material dhe ka arritur nivelin e tetë - kërcënimi më i lartë - në Indeksin e Shpërthimit Vullkanik, ose Indeksin VEI. Ky indeks mat se sa mbeturina hidhen, në çfarë lartësie dhe sa kohë zgjat shpërthimi.

Tërmeti në Meksikë ekspozoi kokën e lashtë prej guri të një gjarpri gjigant - KosovaPress

Yellowstone, i cili shpërtheu 2.1 milionë vjet më parë, ishte një nga shpërthimet më të mëdha të njohura ndonjëherë. Shpërthimet më të fundit të supervullkaneve të tjera të dukshme, duke përfshirë Long Valley në Kaliforni, Toba në Indonezi dhe Campi Flegrei, ishin afërsisht me të njëjtën madhësi.

Priten tërmete të reja

Gjatë një takimi me agjencinë e mbrojtjes civile dhe qeverinë më 7 nëntor, INGV përcaktoi gjithashtu se 15.000 ndërtesa, përfshirë 125 shkolla dhe institucione të tjera akademike, ishin në zonën me rrezik të lartë.

Një direktivë do të dalë më 27 nëntor që do të përshkruajë protokollin e ri për evakuimet, ushtrimet dhe zhvendosjen e mundshme të përkohshme të disa institucioneve nga zona deri në zbutjen e ciklit aktual të bradyseizmit.

"Ajo që ne presim varet nëse toka vazhdon të rritet. Nëse ajo vazhdon të lëvizë me ritmin e saj aktual, ne presim që numri i tërmeteve të vegjël në ditë për javë të tëra të ndryshojë nga vetëm disa në disa qindra ngjarje, siç u ndje në mes të gushtit dhe në fund të shtatorit”, tha bashkautori i studimit Christopher Kilburn, profesor i vullkanologjisë në University College London.

Hapi i parë drejt përgatitjes duhet të jetë shmangia e rritjes së popullsisë duke ndaluar më shumë ndërtime në Campi Flegrea, e cila është një nga zonat më të zhvilluara në Itali, thekson Benedetto De Vivo, profesor në pension i gjeokimisë në Universitetin e Napolit.

Sipas INGV, vullkanologët italianë janë të kujdesshëm për të bërë parashikime specifike për shpërthimet vullkanike nga frika se mos u kërkohet llogari nëse ato janë të gabuara.

Shtatë shkencëtarë u dënuan për vrasje nga pakujdesia sepse u thanë banorëve të L'Aquila në Italinë qendrore të mos shqetësoheshin për një rritje të aktivitetit sizmik në vitin 2009.

Tërmeti erdhi disa ditë pasi një shkencëtar tha se ishte në rregull të pushonim dhe të pini një gotë verë që vrau më shumë se 300 persona. Shkencëtarët u shpallën të pafajshëm në apel, por përvoja tronditi komunitetin shkencor në Itali.

Një nga llojet më të mëdha të shpërthimeve vullkanike, i quajtur një "shpërthim ignimbrite" - si ai që ndodhi në zonën e Campi Flegrei rreth 39,000 vjet më parë - nuk është ajo që Natale beson se mund të ndodhë së shpejti.

“Është e vështirë të studiohen këto shpërthime potencialisht të mëdha, shumë të rralla, por shumë katastrofike, dhe kjo është një nga fushat më të rëndësishme, por edhe më sfiduese të vullkanologjisë”, tha Natale.

Ai tha se shpërthimi i ardhshëm i Campi Flegrei - nëse do të ndodhte në të ardhmen e afërt - ka shumë të ngjarë të jetë më në përputhje me aktivitetin e fundit të rëndësishëm në 1538, i cili krijoi konin Monte Nuovo 133 metra të lartë të dukshëm në det. Megjithatë, për shkak të rritjes së popullsisë, ndikimet e një ngjarjeje të ngjashme mund të duken dukshëm të ndryshme sot.

“Shpërthimi i vitit 1538 ishte shumë i vogël, por nëse do të ndodhte sot, në një zonë të dendur të urbanizuar, do të ishte shumë shkatërrues”, tha Natale.

​Cilat janë gjërat që dikur ishin normale e sot janë kthyer në një luks - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
502
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024