Shkencëtarët kanë zbuluar origjinën misterioze të Sfinksit të famshëm
Bota
Lexohet për: 3 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Shkencëtarëve dhe arkeologëve iu deshën shekuj për të gjetur përgjigjen se si në tokë e ndërtuan Piramidën e Madhe të Gizës, madje edhe kjo nuk është vendosur në gur. Por tani, studiuesit besojnë se më në fund kanë zbuluar se si u formua Sfinksi i Madh më shumë se 4500 vjet më parë.

Ekziston një konsensus mjaft i gjerë se si u krijua fytyra e statujës kolosale prej guri gëlqeror - ka shumë të ngjarë të jetë gdhendur me dorë nga gurgdhendës. Por trupi imponues dhe me shumë shtresa ende i shmangej shpjegimit logjik.

Megjithatë, studiuesit nga Universiteti i Nju Jorkut më në fund kanë arritur në përfundimin se si u krijua trupi. Dhe kjo nuk është e gjitha falë aftësive të punëtorëve vendas. Ata besojnë se forma është gdhendur nga vetë nëna natyrë, në formën e erës.

Një zbulim i pazakontë

"Gjetjet tona ofrojnë një 'histori të origjinës' të mundshme për mënyrën sesi formacione si Sfinksi mund të formohen përmes erozionit," tha në një deklaratë Leif Ristroph, autor i lartë i studimit.

"Eksperimentet tona laboratorike kanë treguar se format befasuese të ngjashme me Sfinksin, në fakt, mund të vijnë nga materiale që janë gërryer nga rrjedha e shpejtë."

Për studimin e tyre, ekipi mori shkëmbinj më të fortë të veshur me tuma balte të butë për të imituar terrenin përgjatë lumit Nil në Egjiptin verilindor. Më pas ata i lanë këto formacione me një rrjedhë të shpejtë uji për të përsëritur erën dhe, në fund, balta mori një formë të ngjashme me Sfinksin.

Forma që rezulton përbëhej nga "koka", "qafa", "putrat" ​​e një luani të vendosura përpara dhe një "mbrapa" e harkuar.

Ata nuk janë të parët...

"Sot ka në të vërtetë formacione shkëmbore të formuara nga erozioni ajror që duken si kafshë të ulura ose të shtrira, gjë që mbështet përfundimet tona," vuri në dukje Ristroph.

Megjithatë, jemi të sigurt se Ristroph do të ishte i pari që do të pranonte se ai dhe kolegët e tij nuk ishin të parët që dolën me teorinë e erozionit.

Në vitin 1981, gjeologu Farouk El-Baz sugjeroi se Sfinksi legjendar fillimisht ishte një formë me majë të sheshtë që ishte gërryer nga era me kalimin e kohës. Për më tepër, El-Baz besonte se ndërtuesit e Egjiptit të lashtë dinin për këto procese natyrore dhe me kaq kujdes zgjodhën format e strukturave të tyre më mbresëlënëse për t'i bërë ballë.

“Sot, piramidat e Gizës ekzistojnë në harmoni të përsosur me mjedisin e tyre me erë”, tha shkencëtari në vitin 2001.

Shkencëtarët zbulojnë piramidën ‘më të vjetër në botë’ - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024