Guterres këmbëngul: "Izraeli nuk po mbron civilët në Gaza"
Bota
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Ligjet e luftës parashikojnë mbrojtjen e civilëve dhe ushtria izraelite nuk po e bën këtë në Gaza.

Kështu tha sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, në një intervistë për CNN.

“Nga shifrat e viktimave civile, është e qartë se kjo nuk po ndodh”, përsëriti ai, raporton ANSA.

Ndryshe, ushtria izraelite hapi sot korridore të reja për arratisjen e civilëve në jug të territorit palestinez, ndër to është rruga e daljes nga Al Shifa, kompleksi më i madh spitalor në Rripin e Gazës.

Korridoret do të jenë të hapura ndërmjet orës 9 të mëngjesit dhe 16:00 sipas kohës lokale. Izraeli është nën presion në rritje edhe nga aleatët e tij të vendosur si Shtetet e Bashkuara për viktimat civile në Gaza.

Edhe pse liderët izraelitë refuzojnë thirrjet për një armëpushim, Izraeli u ka dhënë civilëve të bllokuar në qytetin e rrethuar të Gazës dhe pjesë të tjera të veriut një shans për të dalë për disa ditë.

Ushtria izraelite njoftoi se një korridor i sigurt do të hapej të dielën direkt nga spitali i goditur Al Shifa, kompleksi më i madh mjekësor i territorit, në jug relativisht më të qetë të Gazës.

Papa: Le të heshtin armët në Lindjen e Mesme - KosovaPress

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
2,009
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024