Mali i Zi nuk lejon ekstradimin e serbëve të akuzuar për krime lufte në Kosovë
Lajme
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Policia e Malit të Zi në fund të muajit shtator kishte arrestuar Momqillo Vukotiq dhe Zhika Vuksanoviq nën dyshimin e kryerjes së krimeve të luftës në Kosovë. Vukotiq dhe Vuksanoviq kishin qëndruar në paraburgim ekstradues, duke pritur ekstradimin tek organet e drejtësisë kosovare.

Gjykata malazeze kishin vendosur që të njëjtit duhet t’u dorëzohen autoriteteve të Kosovës, por kundër vendimit të gjykatës kishte dalë ministri i Drejtësisë Marko Kovaq. Ky i fundit këtë vendim e kishte marr një javë para se t’i përfundonte mandati.

Gazeta “Pobjeda” bëri të ditur se Kovaç e ka shpjeguar vendimin me vlerësimin se “ka dyshime për përndjekje politike” dhe se është shkelur neni 3 i Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe Liritë Themelore, me vlerësimin se ka qenë “moment politik”.

Avokatja, njëherësh drejtoresha ekzekutive e Aksionit për të Drejtat e Njeriut (HRA), Tea Gorjanc Preleviq, ka thënë se me vendimin për ta refuzuar ekstradimin, ministri Kovaq i ka tejkaluar autorizimet e tij duke e kundërshtuar vendimin e gjykatës, gjë që paraqet keqpërdorim të detyrës.

Marko Kovaç ishte ministër në Qeverinë e Dritan Abazoviqit, në të cilën ai u zgjodh nga kuota e Partisë Popullore Socialiste (SPLP), e formuar nga shpërbërja e DPS-së së Gjukanoviqit pas ndarjes me Slobodan Millosheviqin në vitin 1998.

Babai i tij, Miodrag Kovaç, ishte ministër në RFJ gjatë viteve të fundit të sundimit të Slobodan Millosheviqit. Pas zgjedhjes së qeverisë së re të Milojko Spajiqit, Kovaç u shkarkua. Ministri i ri i Drejtësisë është Andrej Miloviq nga Lëvizja “Evropa Sad” e Spajiqit.

Pas refuzimit për ekstradim të serbëve, të njëjtit janë liruar nga paraburgimi. /Geopost

Mali i Zi, rritja e parashikuar e PBB-së në gjysmën e parë të vitit është 6.6% - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024