Kolonat në Prishtinë shqetësim për qytetarët, ky është plani i komunës për t’i larguar
Tema
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Hyrja e mijëra veturave brenda ditës dhe bllokimi i disa rrugëve të Prishtinës që tani po përdoren si “shesh”, konsiderohet të jenë shkaqet kryesore për krijimin e kolonave të gjata. Derisa qytetarët kanë ankesa lidhur me kolonat, në Komunën e Prishtinës kanë dhënë detaje si mendojnë t’i largojnë ato.

Nga tri testimet që ka bërë komuna gjatë vikendeve në komunikacion, është vërejtur se 130 mijë vetura hyjnë në kryeqytetin e Kosovës, vetëm brenda një dite. Ky numër llogaritet të jetë ende më i madh gjatë pesë ditëve të punës.

Lidhur me kolonat, eksperti i komunikacionit, Muhamet Krasniqi ka thënë për KosovaPress, se do të duhej të kishte një plan të detajuar se nga ta orientojë rrjedhjen e qarkullimit rrugor në mënyrë që të bëhet zgjidhje edhe automjeteve në qytet.

Zgjidhja më e mirë, sipas Krasniqit, është se duhet bërë matje në teren për të parë fluksin e automjeteve, se në cilët kohë dhe ditë janë kryesisht këto kolona dhe të ofrohet një zgjidhje se si mund të orientohet trafiku.

Drejtorit të Investimeve kapitale dhe menaxhimit të kontratave, në Komunën e Prishtinës, Krenar Xhaferi tha se shkarkimi kryesor i kolonave do të ndodhë kur unaza e qytetit të përmbyllet, unaza e brendshme e qytetit dhe nënkalimet e premtuara.

Xhaferi shtoi se janë duke punuar në unazën qendër mbi hekurudhë, dhe kur të përmbyllet kjo, sipas tij, 30 përqind e komunikacionit, do të shkarkohet sepse këto rrugë do të jenë njëkahëshe.

Për këtë problem ka folur edhe qytetari Halim Aliu, i cili ka thënë se kryetarë më të lodhët kurrë nuk ka pasur në Komunën e Prishtinës.

Kurse, Havzi Ajeti tha për KosovaPress, se kolonat janë të papërballueshme sepse njeriu më shumë humb kohë me veturë se sa në këmbë.

Për momentin unaza e jashtme e qytetit i kushton Prishtinës 350 milionë euro.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024