Numri i të vdekurve në luftën Izrael-Hamas
Bota
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Ka një muaj që kur Hamasi filloi sulmin e tij të papritur dhe brutal ndaj Izraelit. Më shumë se 1,400 izraelitë u vranë në sulm dhe më shumë se 240 u morën peng, sipas një numërimi nga zyrtarët izraelitë. Ministria e Shëndetësisë në Ramallah thotë se më shumë se 10,000 palestinezë kanë vdekur në fushatën ushtarake të nisur si përgjigje nga Izraeli.

Autoritetet palestineze nuk bëjnë dallim mes luftëtarëve dhe civilëve, por grupet e cenueshme – fëmijët, punonjësit e shëndetësisë dhe gazetarët – janë ndër ata që përbëjnë pjesën më të madhe të numrit të zymtë dhe ende në rritje të vdekjeve.

Konflikti filloi kur militantët e Hamasit filluan sulmin e tyre të papritur vdekjeprurës ndërkufitar mbi Izraelin më 7 tetor, në atë që është përshkruar si masakra më vdekjeprurëse e hebrenjve që nga Holokausti. Si përgjigje, Izraeli u përgjigj me sulme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës, të cilat kanë rezultuar në 10,305 të vdekur, sipas një zëdhënësi të Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në enklavën e rrethuar. CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur numrat e publikuar nga ministria.

Mijëra palestinezë më shumë janë vrarë në Gaza në muajin e fundit sesa ata që vdiqën në konfliktet me Izraelin gjatë 15 viteve të fundit./CNN

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024