Shkëmbinjtë nga Marsi shpesh godasin Tokën, ka diçka të çuditshme në moshën e tyre
Bota
Lexohet për: 5 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Ndonëse njerëzit nuk kanë shkelur ende në Mars, shkencëtarët tanë kanë mundësinë të studiojnë shkëmbinjtë nga Planeti i Kuq. Përkatësisht, disa pjesë përfunduan në hapësirë ​​pasi një trup tjetër goditi Marsin, fluturoi nëpër sistemin diellor dhe më në fund përfunduan në planetin tonë.

Gjatë mbledhjes së mostrave të tilla, shkencëtarët vunë re një model të pazakontë - ato ishin copa shkëmbi që u formuan në Mars relativisht kohët e fundit, gjë që është e çuditshme duke pasur parasysh se një pjesë e madhe e sipërfaqes në Planetin e Kuq është e një moshe më të vjetër.

Kishte mundësi që të bëheshin gabime të mëdha në përcaktimin e moshës së shkëmbinjve. Teknika të ndryshme takimi sollën rezultate të ndryshme, që do të thotë se shkencëtarët nuk ishin plotësisht të sigurt se kur u formuan në të vërtetë këta shkëmbinj.

Shkencëtarët nga SHBA dhe Britania e Madhe i analizuan shkëmbinjtë në mënyrë më të detajuar. Për habinë e tyre, shumë prej tyre ishin në të vërtetë mjaft të rinj, vetëm disa qindra milionë vjeç.

"Ne e dimë nga disa karakteristika kimike se këta meteoritë janë padyshim nga Marsi. Ka dhjetëra mijëra kratere me ndikim në Mars, kështu që ne nuk e dimë saktësisht se nga kanë ardhur këta meteoritë. Mënyra më e lehtë për ta zbuluar është të përcaktohet mosha. e mostrave”, tha vullkanologu Ben Cohen nga Universiteti i Glasgow, siç raportohet nga “Science Alert”.

Rreth 360 mostra meteori janë gjetur në Tokë dhe janë përcaktuar se kanë origjinën nga Marsi. Rreth 302, shumica e tyre, i përkasin shergotitit, një lloj shkëmbi i pasur me metale në Mars që u formua pas aktivitetit vullkanik.

Bazuar në sipërfaqen në Planetin e Kuq, i cili është i mbushur me kratere, shkencëtarët kanë vlerësuar se bëhet fjalë për tokë mjaft të vjetër. Domethënë, nëse sipërfaqja do të ishte më e re, pra nëse do të vinte nga aktiviteti vullkanik, rrjedha e llavës do të fshinte shumë kratere.

Andaj, çdo guralec nga sipërfaqja e Marsit që fluturon në hapësirë ​​për shkak të ndikimit të ndonjë trupi duhet të jetë mjaft i lashtë. Por ky nuk është rasti me ata që përfunduan këtu në Tokë, sepse ata janë më të rinj se 200 milionë vjet.

Kjo çoi në shfaqjen e të ashtuquajturit paradoksi i epokës së shergotitit, i cili ka pllakosur shkencëtarët për dekada të tëra. Shpjegimet për këtë enigmë kanë variuar nga e njëjta origjinë për të gjithë shergotitët e rinj deri tek ideja se ndikimi mund të ketë ngrohur dhe dërrmuar shkëmbin deri në atë pikë sa të "ndikoi" disi në moshën e tij. Por as teoria nuk përputhej me provat - vetë shkëmbinjtë.

Shkencëtarët përcaktojnë moshën e shergotitit përmes datimit argon-argon, i cili bazohet në kalbjen e kaliumit radioaktiv në argon. Për shkak se kjo shkallë zbërthimi prodhon një raport specifik të izotopeve të argonit, shkencëtarët mund të përdorin analizën e raportit për të përcaktuar se sa kohë ka ndodhur zbërthimi radioaktiv dhe kështu të datojnë mostrën.

Problemi është se në Tokë mund të marrim parasysh burime të ndryshme të argonit që mund të futen në mostër, gjë që nuk është aq e lehtë për shergotitet e formuara në Mars. Ekzistojnë pesë burime potenciale të argonit për shergotitin në Planetin e Kuq, krahasuar me vetëm tre për shkëmbinjtë në Tokë.

Për të kapërcyer këtë problem, Cohen dhe kolegët e tij zhvilluan një metodë për të korrigjuar ndotjen e argonit nga Toka dhe hapësira.

“Kur e bëmë këtë, datimi me argon-argon tregoi se këta ishin shkëmbinj të rinj, i cili ishte në përputhje të përsosur me metodat e tjera, si plumbi uranium”, shpjegon Cohen.

Shkencëtarët supozojnë se gjetja e vetëm shkëmbinjve më të rinj marsianë mund të shpjegohet me ndikime të shpeshta që thyejnë sipërfaqen më të vjetër, duke ekspozuar dhe nxjerrë gurë më të rinj.

Hulumtimi u botua në revistën “Earth and Planetary Science Letters”.

Shkencëtarët: Kemi zbuluar gjurmë të botës jashtëtokësore nën mantelin e Tokës - KosovaPress

Fenomeni i pazakontë në Mars: Forma që ngjajnë shumë me pemët - KosovaPress

​Harta e re zbulon akullin në Mars - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
508
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024