Nju Delhi bëhet me 'Dhomë të Gjelbër Lufte' për shkak të ajrit të ndotur '
Bota
Lexohet për: 6 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Armiku është pothuajse i padukshëm dhe nuk ka ushtarë, por kryeqyteti i Indisë ende krijoi një "Dhomë të Gjelbër Lufte" për të përballuar ndotjen e madhe të ajrit që po kosit banorët e saj për dekada të tëra, shkruan portali Phys.org.

“Ndotja ka çuar në një gjendje të jashtëzakonshme”, tha Gopal Rai, ministrja e Mjedisit të këtij megaqyteti me rritje të shpejtë me mbi 20 milionë banorë, i cili shpesh është në krye të listës së qyteteve me ajrin më të ndotur.

Rai e quan problemin 'apokalipsi i ajrit të ndotur'.

Përpjekja e fundit e Nju Delhit për të luftuar problemin dhjetëvjeçar është një qendër koordinimi e teknologjisë së lartë, ku 17 ekspertë mbikëqyrin ekranet gjigante që transmetojnë drejtpërdrejt pikat e ndotjes, transmetojnë imazhe satelitore të NASA-s dhe përditësojnë sensorët e indeksit të cilësisë së ajrit.

Në Delhi, nivelet e ndotësve PM2.5 - mikrogrimca që shkaktojnë kancer që hyjnë në qarkullimin e gjakut përmes mushkërive - shumë shpesh tejkalojnë kufijtë e rrezikut të vendosur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë deri në 30 herë.

Shkollat ​​u mbyllën në të gjithë qytetin të premten pasi smogu i dëmshëm gri përfshiu shumë lagje, duke i shtuar një jetë tashmë të vështirë për shumë prej 30 milionë banorëve të tij.

Banori mesatar i qytetit mund të vdiste gati 12 vjet më parë për shkak të ndotjes së ajrit, sipas një raporti të gushtit nga Instituti i Politikave të Energjisë të Universitetit të Çikagos.

Smogu që godet sytë dhe mushkëritë përkeqësohet gjatë dimrit nga tetori deri në shkurt - kur ajri më i ftohtë bllokon ndotjen - kështu që banorët këshillohen të mbajnë maska ​​​​për fytyrën jashtë në çdo kohë.

​Ja cilat shtete emitojnë më së shumti dyoksid karboni në botë - KosovaPress

Pengesat politike

Muajin e kaluar, Delhi hapi një qendër koordinimi të ndotjes të quajtur Dhoma e Luftës së Gjelbër, duke bashkuar 28 departamente qeveritare për të identifikuar pikat më të këqija të ndotjes.

“Sapo indeksi i cilësisë së ajrit përkeqësohet, ne lajmërojmë ekipet tona në terren dhe ata menjëherë marrin masa”, tha inxhinieri mjedisor i “dhomës së luftës” Anurag Pawar.

Dhe masat përfshijnë dërgimin e një njoftimi në një fabrikë problematike, më pas shuarjen e zjarrit të mbeturinave, ndalimin e automjeteve që nxjerrin tym të zi, ndalimin e fishekzjarrëve të paligjshëm gjatë festave ose dërgimin e cisternave të ujit për të spërkatur një zonë për të reduktuar pluhurin.

Megjithatë, ata nuk mund të zgjidhin problemet kryesore - zjarret e mëdha të ndezura nga fermerët përreth Delhi për të pastruar fushat e orizit pas korrjes dhe për të përgatitur tokën për sezonin e mbjelljes.

Zjarret nga fushat bujqësore mund të mbulojnë një qytet të tërë me një smog të verdhë-gri që, sipas një studimi në revistën mjekësore “The Lancet”, shkaktoi gati 17.500 vdekje të parakohshme në vitin 2019.

Ndotja e ajrit është “një nga rreziqet më të mëdha mjedisore për shëndetin”, paralajmëron OBSH, sepse shkakton goditje në tru, sëmundje të zemrës, kancer të mushkërive dhe sëmundje të sistemit të frymëmarrjes.

Për të zvogëluar këtë, autoritetet në Delhi kanë filluar të përdorin spërkatje biokimike që përshpejtojnë prishjen e kashtës së të korrave, duke përgatitur kështu tokën për mbjellje.

Por si me shumë përpjekje mjedisore, qëllimet e mira hasin në pengesa politike.

Rai tha se burimi i më shumë se dy të tretave të ndotjes së ajrit që mundon qytetin është në fakt jashtë kufijve të qytetit, ku zyrtarët e qytetit nuk kanë autoritet për të vepruar.

“Ne kemi futur autobusë elektrikë, por në shtetet fqinje, autobusët ende qarkullojnë me naftë”, tha Rai. “E gjithë kjo ndikon në Delhi. Ndotja dhe erërat nuk kujdesen për kufijtë e qyteteve dhe vendeve.'

Ndotja është bërë gjithashtu një çështje politike.

Kryeqyteti dhe shteti i Punjabit qeverisen nga Partia Aam Aadmi, por shtetet e tjera fqinje drejtohen nga rivalët e tyre nga Partia Bharatiya Janata (BJP) e kryeministrit Narendra Modi.

Fermerët, të cilët janë të shumtë dhe përfaqësojnë një forcë të fortë votuese, thonë se djegia e kashtës është e thjeshtë dhe e lirë dhe se ndotja urbane nuk i prek ata.

“Natyrisht, politika ka ndikim”, tha Rai. “Kjo krijon pengesa kur bëhet fjalë për zbatimin e vendimeve”.

"Një strategji që i përshtatet të gjithëve"

Lufta kundër ndotjes ndihmon luftën më të gjerë kundër ndryshimeve klimatike dhe masat për mbrojtjen e shëndetit publik, thonë ekspertët.

OBSH thekson se “shumë shkaktarë të ndotjes së ajrit janë gjithashtu burimet e emetimeve të gazeve serrë', dhe se politikat e reduktimit të ndotjes së ajrit 'ofrojnë një strategji të favorshme - si në aspektin klimatik ashtu edhe në atë shëndetësor'.

Oficerët e dhomave të luftës thonë se po bëjnë atë që munden. Për shembull, përmes aplikacionit telefonik 'Green Delhi', ata shikojnë raportet dhe fotot e dërguara nga banorët kur vërejnë probleme me ndotjen.

"Shumica e ankesave janë për djegien e mbeturinave dhe pluhurit nga vendet e ndërtimit," tha Pawar. "Kur marrim një ankesë, ne koordinohemi me departamente të ndryshme dhe sigurohemi që ajo të zgjidhet shpejt."

Por Sunil Dahiya, një analist në Qendrën për Kërkimin e Energjisë dhe Ajrit të Pastër, tha se nevojiten ndryshime shumë më të mëdha politikash.

India mbështetet shumë në qymyrin ndotës për prodhimin e energjisë. Emetimet e karbonit për kokë banori janë rritur 29 për qind në shtatë vitet e fundit dhe India nuk ka ndjekur një politikë për heqjen graduale të karburantit të ndotur fosil.

"Dhoma e gjelbër e luftës, nëse kryhet në mënyrën e duhur, do të jetë efektive për ca kohë në frenimin e ndotjes," tha Dahiya. “Por kjo nuk është një zgjidhje për reduktimin e emetimeve. Kur bëhet fjalë për frymëmarrjen e ajrit të pastër dhe uljen e niveleve të ndotjes, nevojiten ndryshime shumë më të gjera dhe sistematike.”

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
141
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024