​Ja cilat shtete emitojnë më së shumti dyoksid karboni në botë
Bota
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Shpërndarja e emetimeve rajonale kumulative të dyoksidit të karbonit ka ndryshuar në mënyrë dramatike që nga viti 1750.

Për shumë dekada, shumica dërmuese e emetimeve u prodhuan në vendet në Evropë, veçanërisht në Britaninë e Madhe ku filloi revolucioni industrial. Ndërsa Shtetet e Bashkuara filluan të shfaqeshin, shpërndarja globale ndryshoi.

Nga fillimi i shekullit të njëzetë, Shtetet e Bashkuara përbënin pothuajse një të katërtën e emetimeve kumulative, dhe në vitet 1950 kjo ishte rritur në pothuajse 40 për qind. Që nga viti 2021, Shtetet e Bashkuara ishin emetuesi më i madh kumulativ në histori, duke lëshuar më shumë se 400 miliardë tonë metrikë dyoksid karbon në atmosferë që nga viti 1750.

Për shkak të taksës së karbonit, çmimi i makinave të reja në BE do të jetë 600 euro më i lartë - KosovaPress

Kina tani është emetuesi i dytë më i madh i përgjithshëm, duke rritur pjesën e saj të emetimeve kumulative nga më pak se gjashtë për qind në vitin 1990 në pothuajse 15 për qind deri në fund të 2021.

Shekulli i 21-të ka parë rritje të emetimeve në Azi dhe Afrikë ndërsa këto rajone zhvillohen, ndërsa rajonet e zhvilluara në perëndim kanë pësuar reduktime.

Listës së shteteve me emetimet kumulative të dyoksidit të karbonit nga djegia e karburantit fosil dhe vetëm çimentoja, nga 1750 deri në 2021, sipas Global Carbon Project, i prin SHBA me 25 për qind, pasuar nga Kina me 14%, Rusia 7%, Gjermania 5.5%. Në vendin e pestë renditet Britania e Madhe me 4.6%, pasuar nga Japonia 4%, India 3%, Franca 2.3%, Kanada 2%. Në vendin e dhjetë renditet Ukraina me 1.8%, pasuar nga Polonia 1.7%, Italia 1.5%, Afrika e Jugut 1.3%, Meksika 1.2% dhe Irani me 1.1%.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
143
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024