Burri mbijetoi 60 orë në anijen e mbytur: Shihni si u shpëtua dhe si e gjetën
Magazina
Lexohet për: 4 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Ka kaluar saktësisht një dekadë që kur Harrison Okene i mbijetoi makthit të tij më të keq, kur varka e tij u përmbys 32 kilometra larg brigjeve të Nigerisë.

29-vjeçari Harrison punoi si kuzhinier në Jascon-4, një rimorkiator në vitin 2013, së bashku me 12 persona të tjerë, me anijen që synonte të stabilizonte cisternën e naftës. Megjithatë, një natë, një valë kolosale goditi rimorkiatorin, duke e kthyer atë dhe ekuipazhin e tij përmbys.

Ndërsa ishte në tualet, një valë e çuditshme goditi varkën. Harrison filloi të frikësohej pasi uji filloi të mbushte me shpejtësi kabinën. Pasi arriti të hapte derën, doli në errësirë, vetëm për të parë se helikat e anijes ishin ngritur dhe kasa e timonit u ul.

Më pas ai u përplas me një grusht kolegësh të tij, të cilët po luftonin me kapakun e anijes ndërsa uji vazhdonte të ngrihej brenda. Megjithatë, forca e ujit e shtyu atë nga dalja dhe më tej në enë në tualetin e dytë, të lidhur me motorin e dytë. Duke e besuar veten të dënuar, Harrison nuk e kishte idenë se kjo lëvizje në fakt i shpëtoi jetën, pasi banja nuk mund të mbushej plotësisht me ujë.

Histori e tmerrshme

Ai u detyrua të ngjitej në fund të lavamanit, duke kapur ajër në pjesën e sipërme të dhomës, sepse anija ishte me kokë poshtë.

Harrison më pas theu aksidentalisht dorezën në derën e banjës, duke besuar ende në atë kohë se dalja kryesore ishte shansi i tij më i mirë për të mbijetuar. Në atë moment ai kuptoi se anija kishte arritur në fund të oqeanit.

“Por i thashë vetes, në vend të panikut, duhet të gjesh një rrugëdalje”, tha ai më vonë, para se të reflektonte për humbjen e kolegëve të tij. "Ajri nuk mund të dilte plotësisht nga anija. Disa duhet të jenë bllokuar brenda."

Harrison më vonë arriti të gjente dy dyshekë, duke i vendosur ato njëri mbi tjetrin, në mënyrë që të mund të qëndronte mbi ujin që ngrihej në dhomën e tij të vogël të banjës.

"Unë u përpoqa të vras ​​frikën në mua," shpjegoi ai më vonë. "Sepse një gjë që mund të të vrasë shpejt është frika. Ai panik që të pushton, të vret përpara se të vijë vdekja jote e vërtetë. Sepse në momentin që fillon të kesh panik, harxhon shumë oksigjen."

Fund i mahnitshëm

Pas rreth 60 orësh, pa ushqim apo ujë, me ajër minimal në dhomën e tij, lutjet e Harrison-it iu përgjigjën. Një ekip zhytjeje u dërgua për të tërhequr trupat nga rrënojat, dhe Harrison - pasi vuri re drita të çuditshme dhe dëgjoi zhurma - u largua nga dhoma e tij për të arritur zhytësin i cili më pas i shpëtoi jetën.

Më pas ai u dërgua nga kambana e zhytjes në një dhomë rikompresimi ku do të detyrohej të kalonte edhe tre ditë të tjera, pasi do të kishte vdekur nëse do të kthehej drejt e në sipërfaqe.

"Gjithçka ishte normale. Temperatura ime, presioni i gjakut. Mendova, kjo nuk është normale," shpjegoi ai më vonë.

Megjithatë, edhe më e çuditshme, pas një incidenti traumatik, të cilit ai ishte i vetmi që i mbijetoi, ai braktisi frikën e tij fillestare nga deti dhe u bë një zhytës tregtar i certifikuar në vitin 2015.

Dhe si kulm i historisë së pabesueshme, atij iu dha një diplomë zhytjeje nga një zhytës shpëtimtar që e zbuloi në fund të detit.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024