Vendvarrimi më i vjetër i njohur në botë nuk u krijua nga speciet tona
Bota
Lexohet për: 4 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Paleontologët në Afrikën e Jugut thanë se kanë gjetur vendin e varrimit më të vjetër të njohur në botë, që përmban mbetjet e një të afërmi të largët me tru të vogël të njerëzve që më parë mendohej i paaftë për sjellje komplekse.

Të udhëhequr nga paleoantropologu i njohur Lee Berger, studiuesit thanë në qershor se kishin zbuluar disa ekzemplarë të Homo naledi - një hominid i Epokës së Gurit që ngjitet në pemë - të varrosur rreth 30 metra nën tokë në një sistem shpellë brenda djepit të njerëzimit, një vend i trashëgimisë botërore i UNESCO-s pranë Johanesburgut.

"Këto janë internimet më të lashta të regjistruara ende në regjistrin e homininëve, më herët se sa dëshmitë e internimeve të Homo sapiens me të paktën 100.000 vjet," shkruajnë shkencëtarët në një seri letrash të botuara në “eLife”.

Gjetjet sfidojnë kuptimin aktual të evolucionit njerëzor, pasi normalisht mendohet se zhvillimi i trurit më të madh lejonte kryerjen e aktiviteteve komplekse, "që kanë kuptim", si varrosja e të vdekurve.

Varret më të vjetra të zbuluara më parë, të gjetura në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, përmbanin mbetjet e Homo sapiens - dhe ishin rreth 100.000-vjeçare.

Ato të gjetura në Afrikën e Jugut nga Berger, njoftimet e mëparshme të të cilit kanë qenë të diskutueshme, dhe kolegët e tij studiues, datojnë të paktën në 200.000 para Krishtit.

Në mënyrë kritike, ato i përkasin gjithashtu Homo naledit, një specie primitive në udhëkryqin midis majmunëve dhe njerëzve modernë, i cili kishte tru sa madhësia e portokallit dhe ishte rreth 1.5 metra i gjatë.

Me gishtërinjtë e lakuar dhe këmbët, duart dhe këmbët me vegla të bëra për të ecur, speciet e zbuluara nga Berger kishin përmbysur tashmë nocionin se rruga jonë evolucionare ishte një vijë e drejtë.

Homo naledi është emëruar pas sistemit të shpellave "Rising Star", ku u gjetën eshtrat e para në vitin 2013.

Ndërprerjet në formë ovale në qendër të studimeve të reja u gjetën gjithashtu atje gjatë gërmimeve të nisura në vitin 2018.

Vrimat, për të cilat studiuesit thonë se provat sugjerojnë se janë hapur qëllimisht dhe më pas janë mbushur për të mbuluar trupat, përmbajnë të paktën pesë individë.

“Këto zbulime tregojnë se praktikat mortore nuk ishin të kufizuara në Homo sapiens apo homininët e tjerë me përmasa të mëdha truri”, thanë studiuesit.

Vendi i varrimit nuk është e vetmja shenjë që Homo naledi ishte i aftë për sjellje komplekse emocionale dhe njohëse, shtuan ata.

Madhësia e trurit

Gdhendjet që formojnë forma gjeometrike, duke përfshirë një "figurë të përafërt hashtag", u gjetën gjithashtu në sipërfaqet me sa duket të lëmuara qëllimisht të një shtylle shpelle aty pranë.

"Kjo do të thotë se jo vetëm që njerëzit nuk janë unikë në zhvillimin e praktikave simbolike, por mund të mos kenë shpikur edhe sjellje të tilla," tha Berger.

Deklarata të tilla ka të ngjarë të tronditin disa pendë në botën e paleontologjisë, ku 57-vjeçari është përballur më parë me akuza për mungesë rigoroziteti shkencor dhe nxitim në përfundime.

Shumë kundërshtuan kur në vitin 2015 Berger, zbulimet e mëparshme të të cilit fituan mbështetje nga National Geographic, për herë të parë shfaqi idenë se Homo Naledi ishte i aftë për më shumë sesa sugjeronte madhësia e kokës.

"Kjo ishte e tepërt për shkencëtarët për të marrë në atë kohë. Ne mendojmë se gjithçka është e lidhur me këtë tru të madh," tha ai.

"Ne do t'i tregojmë botës se kjo nuk është e vërtetë."

Ndërsa kërkojnë analiza të mëtejshme, zbulimet "ndryshojnë kuptimet tona për evolucionin njerëzor", shkruajnë studiuesit.

"Varrimi, krijimi i kuptimit, madje edhe 'arti' mund të kenë një histori shumë më të ndërlikuar, dinamike, jo njerëzore nga sa mendonim më parë," tha Agustin Fuentes, një profesor i antropologjisë pranë Universitetit Princeton, i cili ishte bashkautor i studimeve.

Carol Ward, një antropologe në Universitetin e Misurit që nuk është përfshirë në hulumtim, tha se "këto gjetje, nëse konfirmohen, do të kishin një rëndësi të konsiderueshme potenciale".

Ward theksoi gjithashtu se pranoi se nuk mund të përjashtonte që shenjat në mure mund të ishin bërë nga homininët e mëvonshëm.

​Rindërtohet fytyra e mumies më të famshme në Peru, shikoni se si dukej - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024