​Zbulimi i ri: Njerëzit kanë një sens shtesë të prekjes
Shëndetësi
Lexohet për: 3 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë të re që njerëzit mund të ndjejnë prekjen – direkt përmes folikulave të flokëve.

Deri më tani mendohej se vetëm mbaresat nervore në lëkurë dhe rreth folikulit të qimeve mund të transmetonin ndjesi, por duket se kjo nuk është e vërtetë dhe prekjen mund ta “perceptojmë” me rrënjën e flokëve.

Ekspertët nga Universiteti Imperial College në Londër në Britaninë e Madhe zbuluan se qelizat në pjesën e folikulit të flokëve të quajtur mbështjellësi i rrënjës së jashtme (ORS) kanë një përqindje më të lartë të receptorëve të ndjeshëm ndaj prekjes sesa qelizat ekuivalente në lëkurë, shkruan Science Alert.

​A ju ndodh të dëgjoni zëra? Mos u shqetësoni, shkenca ka një shpjegim - KosovaPress

Ndërveprim i veçantë me mekanoreceptorët

Më pas ata prodhuan kultura laboratorike të qelizave të folikulit të flokëve të njeriut të kompletuara me nerva ndijor.

Kur ata stimuluan mekanikisht qelizat e gjëndrës së flokëve, nervat ndijore përreth u aktivizuan gjithashtu.

Për më tepër, eksperimentet kanë treguar se qelizat ORS lëshojnë neurotransmetuesit serotonin dhe histamine përmes qeskave të vogla (vezikulave) dhe kështu dërgojnë sinjale në qelizat përreth.

"Ky është një zbulim shumë emocionues sepse ngre pyetje të reja. Pse këto qeliza luajnë një rol të tillë? Çfarë tjetër mund të mësojmë prej tyre në lidhje me mënyrën se si lëkura jonë ndjen prekjen?" tha neuroinxhinieri Parastoo Hashemi nga Imperial College London.

Mekanoreceptorët janë qeliza nervore që regjistrojnë prekjen; për shkak të tyre ne mund të ndjejmë një fllad të lehtë ose një shtrëngim duarsh të fortë. Dhe qelizat e folikulit të flokëve duket se kanë një ndërveprim të veçantë me mekanoreceptorët me prag të ulët (LTMR), të cilët mund të regjistrojnë prekje të buta.

Imazhet e ngjashme me ato në paketat e cigareve ndihmojnë në uljen e konsumit të mishit - KosovaPress

"Ne ende nuk e dimë pse qelizat e gjëndrës së flokëve luajnë një rol në përpunimin e prekjes së lehtë"

Megjithëse qimet e trupit dihej tashmë se luanin një rol të rëndësishëm në sensin e prekjes, studiuesit zbuluan një ndërveprim më të detajuar biologjik midis qelizave ORS dhe LTMR që shkon përtej një përgjigjeje të thjeshtë mekanike. Pyetja e vetme që mbetet është - pse e gjithë kjo?

"Ne ende nuk e dimë pse qelizat e folikulit të flokëve kanë një rol në përpunimin e prekjes së lehtë. Meqenëse gjëndra përmban shumë mbaresa nervore shqisore, ne tani duam të përcaktojmë nëse gjëndra e flokëve aktivizon lloje të caktuara të nervave shqisore si pjesë e një të panjohuri deri më tani, por mekanizëm unik”, thotë bioinxhinierja Claire Higgins nga Imperial College London.

Hulumtimi u botua në revistën “Science Advances”.

​Konsumimi i mishit të kuq rrit rrezikun e diabetit të tipit 2, paralajmëron studimi - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024