​Portugali, më shumë se 40 incidente që nga mesnata pasi moti përkeqësohet
Bota
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Më shumë se 40 incidente në Portugalinë kontinentale janë regjistruar në faqen e internetit të Autoritetit Kombëtar të Emergjencave dhe Mbrojtjes Civile (ANEPC) që nga mesnata e së enjtes, kryesisht në rajonet e veriut dhe qendrës, për shkak të motit të keq, sipas informacioneve në dispozicion.

Sipas ANEPC, më shumë se 40 incidente u regjistruan në të gjithë vendin, shumica e tyre rënie të pemëve dhe ndërtesave.

Në orën 06:50 më shumë se 120 operativë janë përfshirë në zgjidhjen e situatave të ndryshme të shkaktuara nga era e fortë.

Portugalia kontinentale po ndjen efektet e stuhisë Ciaran, me erëra herë pas here të forta, turbulenca detare dhe reshje, sipas institutit kombëtar meteorologjik, IPMA.

Për shkak të motit të keq, IPMA ka vendosur shtatë krahina në kontinentin e Portugalisë nën një paralajmërim të kuq të enjten dhe të premten për shkak të parashikimit të turbulencave të forta detare.

Gjithashtu, kjo ditë pritet të ketë “rritje të intensitetit të erës, e cila do të jetë e fortë në brigjet e rajoneve veriore dhe qendrore, me rrebesh deri në 90 kilometra në orë (km/h) dhe në malësi deri në 110 km/h" tha IPMA. /LUSA

​Ciaran sjell mot ekstrem në Itali - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024