​Lufta në Ukrainë, Kievi thotë se Rusia godet 118 qytete brenda një dite
Bota
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Rusia bombardoi 118 qytete dhe fshatra të Ukrainës në 24 orë, më shumë se në çdo ditë tjetër të këtij viti, tha ministri i Brendshëm ukrainas Ihor Klymenko.

Ai tha se 10 nga 27 rajonet e Ukrainës ishin sulmuar dhe sulmi kishte shkaktuar vdekje dhe lëndime. Shumë nga komunitetet e goditura ishin pranë vijave të frontit në lindje dhe jug.

Rusia për javë të tëra ka trajnuar pjesën më të madhe të fuqisë së saj ushtarake në Avdiivka, një qytet me rëndësi strategjike në rajonin lindor të Donetsk.

"(Avdiivka) po shuhet, po shkatërrohet. Ka pasur më shumë se 40 sulme masive me granatime kundër komunitetit territorial ditën e kaluar," tha udhëheqësi lokal Vitaliy Barabash.

Ukraina thotë se Rusia ka shtuar përforcime në zonë në një përpjekje për të rrethuar dhe pushtuar qytetin.

Njëzet sulme vetëm në zonën e Avdiivka u zmbrapsën të martën, tha shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës.

Rusia gjithashtu ka shtuar sulmet në qytetin Kupyansk në rajonin verilindor të Kharkivit dhe ka kërkuar të ndalojë forcat ukrainase të rimarrin territorin rreth Bakhmutit.

Pati gjithashtu sulme larg vijave të frontit, në një bllok banesash, dyqane dhe një farmaci në qytetin jugor të Nikopolit në bregun e lumit Dnipro dhe në Kremenchuk, ku një rafinerie të papërdorur të naftës u dogj nga një dron rus.

Rafineria, në rajonin qendror të Poltava, është vënë në shënjestër disa herë nga Rusia dhe zyrtarët thanë se ajo ishte sulmuar gjatë orëve të para të së mërkurës.

Kundërofensiva e Ukrainës deri më tani ka bërë pak përparim në rimarrjen e territoreve të pushtuara nga forcat ruse në jug dhe lindje, duke shkaktuar frikën e lodhjes perëndimore me luftën. /BBC

Biden: Asnjë anëtar i Kombeve të Bashkuara s’do të ndihej i sigurt nëse Ukraina lejohet të ndahet - KosovaPress

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
461
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024