​Lakuriqët “vampirë” shihen pranë Teksasit, shkencëtarët kanë frikë se do ta pushtojnë SHBA-në
Bota
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Grumbuj lakuriqësh të vegjël, të etur për gjak, po hapin krahët e tyre më tej drejt veriut, drejt kufirit SHBA-Meksikë.

Shkencëtarët e udhëhequr nga një ekip në Virginia Tech kanë thënë se ata presin një 'pushtim të lakuriqëve të natës në tokën amerikane midis pesë dhe 20 vjetësh në të ardhmen’.

Kolonitë e lakuriqëve, të gjata mbi 5 metra, kanë pushtuar prej kohësh fermat e bagëtive në jug të kufirit, duke thithur gjak në mënyrë parazitare nga bagëtia.

Lakuriqët i kushtojnë fermerëve meksikanë mbi 46.7 milionë dollarë në vit për shkak të vdekjes së kafshëve të infektuara nga tërbimi, sipas një raporti të vitit 2020 nga Departamenti i Bujqësisë i Shteteve të Bashkuara (USDA).

Studiuesit besojnë se temperaturat e ngrohta e bëjnë Amerikën e Veriut më mikpritëse ndaj këtyre krijesave të etur për gjak.

Megjithëse lakuriqët “vampirë” rrallë kafshojnë njerëzit, ata të sulmojnë kur ndihen të kërcënuar.

Kjo specie e lakuriqëve të natës, “Desmodus rotundus”, priret të lulëzojë në rajone të nxehta dhe të lagështa ku temperaturat nuk bien nën 10 gradë Celsius, raporton Daily Mail.

CIA: Rusia rrezikon të shndërrohet në një koloni ekonomike kineze - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
505
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024