​Greqi, helikopteri shpëton alpinistët zviceranë
Ballkani
Lexohet për: 1 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Një çift zviceran u shpëtua nga Brigada e Zjarrfikësve herët të mërkurën pasi u bllokua dhe kaloi natën në grykën Geropotamos të malit Oiti, në perëndim të Thermopylae, Greqi.

Udhëtimi i tyre filloi të martën pasdite, por ata njoftuan autoritetet përmes numrit të urgjencës evropiane 112 pasi gruaja plagosi këmbën.

Ekipet e shpëtimit në terren patën vështirësi t'i gjenin në pikën e largët dhe një helikopter i lokalizoi pak para orës 19:00 të së martës.

Çifti, alpinistë me përvojë, të cilët kishin ecur në vendin e caktuar më parë, kaluan natën atje dhe u transportuan me avion rreth orës 10:00 të mëngjesit të së mërkurës nga një Brigadë Zjarrfikëse. Më pas të dy janë transferuar në Spitalin e Lamisë me ambulancë. /ANA-MPA

Greqia ndër vendet e para që përfundoi riatdhesimin e shtetasve të saj nga Izraeli - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024