​Biden kërkon nga Netanyahu të respektojë ligjet për mbrojtjen e civilëve
Bota
Lexohet për: 1 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti i SHBA-së Joe Biden i tha kryeministrit Benjamin Netanyahu, se Izraeli ka çdo të drejtë dhe përgjegjësi për të mbrojtur qytetarët e tij nga terrorizmi dhe ka prova se është e nevojshme që ta bëjë këtë në përputhje me ligjet e organizatave ndërkombëtare humanitare që kanë prioritet mbrojtjen e civilëve.

Kjo u deklarua sonte nga Shtëpia e Bardhë duke raportuar për bisedën e parë që kur Izraeli hyri në Gaza, duke përfshirë presidentin Biden dhe kryeministrin Netanyahu, raporton ANSA.

Të dy udhëheqësit diskutuan gjithashtu përpjekjet për të gjetur dhe siguruar lirimin e më shumë se 200 pengjeve të rrëmbyer nga Hamasi gjatë sulmit të 7 tetorit dhe të dërguar në Gaza. Pengjet janë kryesisht civilë izraelitë.

Izraeli serish thirrje për evakuimin e palestinezëve në Gaza: “Ky tani është një apel urgjent” - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024