​7 fakte interesante për fëmijët që festojnë ditëlindjen në tetor
Shëndetësi
Lexohet për: 4 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Ky muaj lidhet me gdhendjen e kungujve dhe me fantazmat, por për nënat e ardhshme, një bebe tetori është gjithçka tjetër veçse 'e frikshme'.

Ka shumë fakte interesante për foshnjat e tetorit, madje mund të mësoni diçka për karakterin e tyre të ardhshëm pasi të keni lexuar këto gjëra unike dhe interesante që i bëjnë të veçantë foshnjat e tetorit.

1. Ata ndoshta do të jenë të mirë në sport

Hulumtimet tregojnë se foshnjat e tetorit janë me shumë mundësi yjet e sportit të së nesërmes. Një studim i vitit 2014 për qëndrueshmërinë dhe forcën e fëmijëve të shkollës zbuloi se "fëmijët e lindur në tetor ishin më të fortë se ata të lindur në muajt e tjerë, përveç shtatorit dhe nëntorit".

Kjo mendohet të jetë e lidhur me ekspozimin para lindjes ndaj vitaminës D. "Fëmijët që lindin në hemisferën veriore lindin në vjeshtë dhe kanë tendencë të kenë pak më shumë masë kockore dhe muskulore," tha doktor Gavin Sandercock i Qendrës për Sport dhe Ushtrime pranë Universitetit Essex për “New York Magazine”.

“Ata fillojnë me më shumë muskuj, aktivizohen më herët dhe më pas përfshihen më shpejt në atletikë”, shton ai.

2. Kanë potencial presidencial

Foshnja juaj e tetorit mund të jetë një lider i lindur natyral. Kjo për shkak se më shumë presidentë kanë lindur në tetor se në çdo muaj tjetër.

Disa prej tyre janë John Adams, Teddy Roosevelt, Dwight D. Eisenhower dhe Jimmy Carter dhe janë ata që hyjnë në listën e presidentëve më me ndikim në botë.

Kryhet me sukses operacioni i trurit në një foshnjë në barkun e nënës - KosovaPress

3. Kanë më shumë vetëbesim lidhur me shkollën dhe arsimin

Të qenit një nga fëmijët më të mëdhenj në klasë (që kanë tendencë të jenë foshnjat e tetorit) është mirë për besimin e tyre në mjedisin shkollor.

"Ne zbulojmë se fëmijët që janë më të rritur se moshatarët e tyre - dhe për këtë arsye më të pjekur - kanë vetëbesim dukshëm më të fortë. Për më tepër, ne besojmë se ky avantazh në formën e vetëbesimit më të lartë kontribuon në dëshirën e tyre për të shkuar në kolegj," shpjegoi revista “Journal of Educational Psychology”.

4. Ka pak mundësi që të lindin në ditët e fundit të muajit

Kur mendojmë për tetorin, zakonisht mendojmë për një ditë të veçantë në tetor, dhe atë të fundit. Por foshnjat e tetorit ndoshta nuk do të lindin në ditën e fundit, Halloween. Duket se ka diçka në këtë “ditë të errët” dhe “drithëruese” që parandalon lindjet "spontane" të ndodhin, sipas studiuesve të Yale, të cilët sugjerojnë se nënat në mënyrë të pandërgjegjshme mund të mos duan që fëmija i tyre të ketë ditëlindjen në atë ditë.

5. Ka shumë gjasa të jetojnë 100-vjeç

Pavarësisht se kur lindet fëmija juaj, ju dëshironi që ai të ketë një jetë të gjatë dhe të shëndetshme. Sipas një studimi të vitit 2011 nga Universiteti i Çikagos, njerëzit e lindur në tetor "kanë shumë më shumë gjasa të jetojnë deri në moshën 100-vjeç sesa njerëzit e lindur në prill". Ndoshta kjo është arsyeja pse ajo dëshiron të fillojë një fond kursimi për pensionin për fëmijën e saj sa më shpejt të jetë e mundur.

6. Kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare

Një studim tjetër zbuloi se ndërsa foshnjat e tetorit kanë një rrezik të lartë të përgjithshëm të sëmundjes (me një sasi shumë të vogël), ata kanë rreziqe më të ulëta në një fushë që ka vërtet rëndësi: sëmundjet kardiovaskulare. Pra, foshnjat e tetorit kanë zemra të shëndetshme, gjë që mund të shpjegojë pse kaq shumë njerëz rriten në moshën njëqindvjeçare.

7. Kanë shëndet të mirë mendor

Studiuesit gjithashtu kanë lidhur lindjet në tetor me një rrezik më të ulët të vetëvrasjes, duke treguar se foshnjat e lindura këtë muaj mund të jenë të predispozuar për një shëndet të mirë mendor.

Për më tepër, foshnjat e lindura në tetor kanë më pak gjasa të jenë në depresion në të ardhmen dhe më pak të ngjarë të zhvillojnë çrregullime bipolare, raporton Time.

Një foshnje lind në fluturimin Dubai-Milano - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
143
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024