​Ford po redukton investimet në elektrifikim
Biznes
Lexohet për: 1 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Ford ka vendosur të reduktojë investimet e planifikuara në elektrifikimin e gamës së saj dhe zhvillimin e produkteve të reja me lëvizje elektrike.

Edhe pse kryeshefi i Ford-it, Jim Farley tha në fillim të këtij tremujori se tregu i makinave elektrike është "një zonë gjithnjë në zhvillim", vendimi erdhi në frenimin e investimeve në elektromobilitet.

Dinamika e tregut, politika jashtëzakonisht agresive e çmimeve të Tesla-s dhe kostot e larta të zhvillimit janë ndër faktorët më seriozë që çojnë në këtë vendim.

Rezultati është shtyrja e investimeve të planifikuara prej rreth 12 miliardë dollarësh në fushat që lidhen me elektromobilitetin, duke përfshirë një fabrikë të planifikuar baterish në Kentaki. Lajmi i mirë është se projekti Blue Oval City mbetet aktiv dhe do të zhvillohet sipas planit aktual.

Siç ka mësuar “The Verge”, gjatë këtij viti humbjet në biznesin e energjisë elektrike janë rritur në më shumë se tre miliardë dollarë, kështu që pritet që deri në katër miliardë deri në fund të vitit, që është shuma që duhet kompensuar në periudhën në vijim.

​Njihuni me bukuroshen e re të Mazda - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
507
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024