​Njihuni me bukuroshen e re të Mazda
Biznes
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Mazda shpesh thuhet se është Alfa japoneze, dhe kjo do të thotë kryesisht dizajni, dhe më pas përvojën e drejtimit.

Prova e fundit sapo është shfaqur në Japoni dhe quhet PS Ikonike. Është koncepti i përmasave kompakte që Mazda po prezanton në momentin kur Miata e tyre legjendare po thyen rekorde shitjesh.

Makina me dy ulëse e Mazda aktualisht mban titullin e automobilit sportiv dyvendësh më të shitur në histori me 1.2 milion njësi të shitura.

Duke e bërë këtë, Mazda sjell në këtë koncept siluetë me rekord të ulët një grup fuqie rrotulluese të dyfishtë të montuar në qendër me një platformë automjeti elektrike, një qasje ndaj grupit të fuqisë që u prezantua për herë të fundit në modelin krejtësisht të ri Mazda MX-30 R-EV.

Sistemi i automjetit elektrik me dy rotorë është një motor jashtëzakonisht i rinovueshëm me një plan urbanistik të rregulluar dhe mundësinë e djegies së llojeve të ndryshme të karburantit, përfshirë hidrogjenin, gjë që e bën atë një teknologji unike, thekson Mazda.

Nëse bateria është e ngarkuar me energji elektrike të marrë nga energjia e rinovuar, është e mundur të vozitësh në një gjendje praktikisht neutrale ndaj karbonit.

Gjëja interesante është se është një makinë shumë kompakte. Fuqia maksimale e vozitjes është 368 kuaj fuqi dhe pavarësisht dimensioneve pak më të mëdha se Miata, peshon deri në 360 kilogramë.

Megjithatë, me një masë prej 1450 kilogramë, ai është një nga sportistët më të lehtë me një shenjë eko. Në çdo rast, le të shpresojmë që kjo të jetë një tjetër Mazda që shohim së shpejti në rrugë.

​Bëhuni gati për radhë të gjata në dyqanet gjermane: Nis greva për shkak të pagave të ulëta - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024