Nis Edicioni i dytë i Akademisë së Integritetit të Informacionit
Lajme
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

“Edukimi Medial për Gazetarët” - është moduli që hapi edicionin e sivjetmë të Akademisë së Integritetit të Informacionit, dhe u ligjërua nga Besa Luci – kryeredaktore në Kosovo2.0.

Para fillimit të ligjëratës, studentëve të gazetarisë dhe gazetarëve, iu drejtua kryetari i Bordit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Xhemajl Rexha.

Ai veçoi rëndësinë e kësaj akademie për gazetarët e rinj dhe falënderoi Institutin Kombëtar Demokratik – NDI dhe USAID në Kosovë, për mundësinë e dhënë që studentët e gazetarët të mësojnë praktikat më të mira për verifikimin e informacionit.

Në modulin e parë të këtij edicioni, u diskutua për principet e gazetarisë, kulturën mediatike, krijimin e përmbajtjes, përdorimin e mjeteve digjitale, standardet profesionale dhe rolin e medias në shoqëri.

Gjithashtu, gazetarët patën rastin të analizojnë përmbajtjet mediatike lokale dhe ndërkombëtare.

Ndryshe, Akademia për Integritetin e Informacionit, do të vazhdojë edhe me pesë module të tjera në muajt pasues.

AGK dënon kërcënimin ndaj gazetarit Agim Ademi në Shtime - KosovaPress

AGK: Deklaratë e rrezikshme dhe e papranueshme e Bislimit kundër medieve të Kosovës - KosovaPress

AGK reagon për sulmin ndaj ekipit të Lajmi.net në Shtime - KosovaPress

AGK mirëpret vendimin e Gjykatës Komerciale në favor të Klan Kosovës - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
308
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024