​Harta e re zbulon akullin në Mars
Bota
Lexohet për: 4 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Harta mund të ndihmojë NASA-n të vendosë se ku duhet të zbresin astronautët e parë në Planetin e Kuq në vendet me më shumë ujë të disponueshëm.

Akulli i groposur do të jetë një burim jetik për njerëzit e parë që do të shkelin në Mars, duke shërbyer si ujë i pijshëm dhe një përbërës kyç për karburantin e raketave. Por do të ishte gjithashtu një objektiv i madh shkencor, pasi astronautët ose robotët një ditë mund të shpojnë bërthama akulli siç bëjnë shkencëtarët në Tokë, duke zbuluar historinë klimatike të Marsit dhe duke eksploruar habitatet e mundshme (të kaluarën ose të tashmen) për jetën mikrobike.

Nevoja për të kërkuar akull nëntokësor lind sepse uji i lëngshëm nuk është i qëndrueshëm në sipërfaqen e Marsit. Atmosfera është aq e hollë sa uji avullon menjëherë. Ka shumë akull në polet e Marsit, kryesisht ujë, megjithëse mund të gjendet edhe dyoksid karboni ose akull i thatë, por këto zona janë shumë të ftohta që astronautët të mbijetojnë për një kohë të gjatë.

Këtu hyn në lojë projekti i hartës së akullit të ujit nëntokësor i quajtur SWIM (Subsurface Water Ice Mapping on Mars), i financuar nga NASA. Udhëhequr nga Instituti i Shkencave Planetare në Tucson, Arizona, i menaxhuar nga Laboratori i Propulsionit Jet i NASA-s në Kaliforninë Jugore, projekti SWIM mbledh të dhëna nga disa misione të NASA-s, duke përfshirë Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), Mars Odyssey 2001 dhe Mars Global tashmë të zhdukur.

Duke përdorur një kombinim të grupeve të të dhënave, shkencëtarët kanë identifikuar vendet më të mundshme për të gjetur akullin marsian që misionet e ardhshme mund të kenë qasje nga sipërfaqja, duke përfshirë krateret e goditjes që ekspozojnë akullin.

Instrumentet në këto anije kozmike kanë zbuluar ato që duket të jenë masa të ujit të ngrirë nëntokësor përgjatë gjerësive gjeografike të mesme të Marsit. Gjetjet e mesme veriore janë veçanërisht tërheqëse sepse ato kanë një atmosferë më të dendur se shumica e rajoneve të tjera të planetit, duke e bërë më të lehtë ngadalësimin e një anije kozmike në zbritje.

Vendet ideale të uljes për astronautët do të ishin në skajin më jugor të këtij rajoni, aq larg në veri sa të kishte akull, por mjaftueshëm afër ekuatorit për të siguruar temperaturat më të ngrohta të mundshme për astronautët në rajonin e akullt.

Përsëritjet e mëparshme të hartës mbështeteshin në imazhe me rezolucion më të ulët, radarë, hartues termikë dhe spektrometra, të cilët të gjithë mund të lënë të kuptohet për akullin e varrosur, por nuk mund të konfirmojnë drejtpërdrejt praninë ose sasinë e tij.

Për këtë hartë të fundit SWIM, shkencëtarët u mbështetën në dy kamera me rezolucion më të lartë në orbitën MRO.

Të dhënat e kamerës u përdorën për të përmirësuar më tej hartat e Hemisferës Veriore dhe, për herë të parë, të dhënat HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment) u përfshinë për të ofruar këndvështrimin më të detajuar të vijës kufitare të akullit sa më afër ekuatorit.

Shkencëtarët përdorin në mënyrë rutinore HiRISE për të studiuar krateret e reja me ndikim të shkaktuar nga meteoroidet që mund të kenë gërmuar copa akulli. Shumica e këtyre kratereve nuk janë më shumë se 10 metra në diametër, megjithëse në vitin 2022 HiRISE fotografoi një krater me ndikim 150 metra të gjerë që zbuloi një grumbull prind akulli që fshihej nën sipërfaqe.

Përveç ndikimeve që ekspozojnë akullin, harta e re përfshin vëzhgime HiRISE të të ashtuquajturit "terreni poligonal", ku zgjerimi sezonal dhe tkurrja e akullit nëntokësor shkakton formimin e çarjeve poligonale në tokë. Duke parë këto poligone që shtrihen rreth kratereve të freskëta, të mbushura me akull, është një tjetër tregues se ka më shumë akull të fshehur nën sipërfaqe në këto vende.

Shkencëtarët e SWIM shpresojnë se projekti do të shërbejë si bazë për misionin e propozuar të orbitës Mars Ice Mapper, i cili do të pajiset me një radar të fuqishëm të krijuar posaçërisht për të kërkuar akull afër sipërfaqes.

Kometa masive që shpërtheu në hapësirë është drejtuar drejt Tokës - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
505
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024