​Hëna është miliona vjet më e vjetër se sa mendohej
Bota
Lexohet për: 3 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Kristalet e sjella nga Hëna nga astronautët e Apollo-s tregojnë se sateliti i Tokës është 40 milionë vjet më i vjetër se sa mendonin shkencëtarët më parë, sipas një studimi të ri.

Më shumë se katër miliardë vjet më parë, një objekt i madh me madhësinë e Marsit u përplas në Tokë dhe një pjesë e tij u shkëput për të formuar Hënën.

Nuk dihet saktësisht se kur ka ndodhur kjo, por studiuesit tani kanë përdorur të njëjtat kristale për të përcaktuar kohën e satelitëve të Tokës.

Zbulimi i tyre e shtyn moshën e hënës me 40 milionë vjet në të paktën 4.46 miliardë vjet.

"Këto kristale janë trupat e ngurtë më të vjetër të njohur që u formuan pas një përplasjeje gjigante," tha Philip Heck, një profesor në Universitetin e Çikagos dhe kurator i koleksioneve të meteoritëve dhe gjeologjisë fizike në Muzeun Field.

"Dhe meqenëse ne e dimë se sa të vjetër janë këto kristale, ato shërbejnë si pikënisje për kronologjinë e Hënës. Kur e dini sa e vjetër është diçka, mund ta kuptoni më mirë se çfarë ka ndodhur me të në historinë e saj”, shtoi ai.

​Elementet e nevojshme për jetën u krijuan në një shpërthim të madh kozmik - KosovaPress

Mostra e pluhurit hënor të përdorur në studim u soll në Tokë nga astronautët Apollo 17 në misionin e fundit të drejtuar në Hënë në vitin 1972.

Ai përmban kristale që u formuan miliarda vjet më parë, dhe studiuesit thonë se ato janë një tregues se kur u formua Hëna.

Pasi një objekt i madhësisë së Marsit goditi Tokën, energjia e goditjes shkriu shkëmbin që përfundimisht u bë sipërfaqja e Hënës.

"Kur sipërfaqja u bë kaq e shkrirë, kristalet e zirkonit nuk arritën të formoheshin dhe të mbijetonin, kështu që çdo kristal në sipërfaqen e Hënës duhet të ishte formuar pasi oqeani i magmës hënore të ftohej. Përndryshe, ato do të ishin tretur dhe nënshkrimet e tyre kimike do të ishin fshirë," tha profesor Heck.

Meqenëse kristalet duhet të jenë formuar pas ftohjes së magmës, përcaktimi i moshës së tyre zbulon moshën minimale të mundshme të Hënës.

Ky është hulumtimi i parë në të cilin janë përdorur metoda analitike të quajtura tomografi atomike për të vlerësuar moshën e Hënës.

Rezultatet u publikuan në revistën “Geochemical Perspectives Letters”.

​NASA bëri fotografi të pabesueshme të botës me më shumë vullkane në sistemin diellor - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
479
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024