Ndjenja e konsumatorëve në SHBA bie në tetor
Biznes
Lexohet për: 1 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Ndjenja e konsumatorit në SHBA ra në tetor, sipas rezultateve përfundimtare të anketës së konsumatorëve të Universitetit të Miçiganit të publikuara të premten.

Indeksi i ndjenjës së konsumatorit ra me 4.1 pikë përqindjeje në 63.8 në tetor, nga 67.9 në shtator.

Pritshmëria e tregut për indeksin do të vinte në 63.0.

"Kjo rënie u nxit në një pjesë të madhe nga konsumatorët me të ardhura më të larta dhe ata me aksione të konsiderueshme, në përputhje me dobësinë e fundit në tregjet e kapitalit," tha në një deklaratë drejtoresha e Anketave të Konsumatorëve Joanne Hsu.

Pritjet e inflacionit të një viti më parë u rritën nga 3.2% muajin e kaluar në 4.2% këtë muaj, duke shënuar leximin më të lartë që nga maji 2023, tha sondazhi.

Indeksi i kushteve aktuale ekonomike u ul me 0.5 pikë në 70.6 në tetor, nga 71.1 në shtator, sipas rezultateve të vrojtimit.

Ndërkohë, indeksi i pritjeve të konsumatorëve ra me 6.5 pikë në 59.3 nga 65.8 që ishte gjatë asaj periudhe. /AA

Rriten çmimet e naftës për shkak të frikës për mungesë të furnizimeve - KosovaPress

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,986
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024