​Kina lansoi anijen kozmike Shenzhou-17
Bota
Lexohet për: 1 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Kina këtë mëngjes lansoi anijen kozmike nga Shenzhou-17 me tre anëtarë të ekuipazhit, transmeton Grupi Mediatik Kinez (CMG).

Ceremonia e Trajnimit të Astronautit (Taikonaut) në kuadër të Misionit Hapësinor Shenzhou-17 u mbajt në qendër për nisjen e satelitit Djucjuzen në veriperëndim të Kinës.

Tang Hungbo, Tang Shengjia dhe Jiang Sinlin u drejtuan me 8,26 orë në Pekin për në Stacionin Hapësinor nga Komanda e Shefit të Programit Hapësinor të Kinës për Fluturimet me Human Sjue Sjuechiang.

Ekuipazhi i misionit Credan-16 qëndron në stacionin hapësinor për gati pesë muaj dhe po përgatitet të mbërrijë ekuipazhin e Shenzhou-17, i cili ka deri tani ekuipazhin më të ri të Takonaut-it nga ndërtimi i anijes hapësinore kineze.

Shenzhou-17 është misioni i 30-të i Programit Hapësinor Kinez me ekuipazhin dhe misioni i 12-të me ekuipazhin brenda programit. Ekuipazhi do të qëndrojë në orbitë rreth gjashtë muaj.

Biden thotë se SHBA do të mbrojë Filipinet nëse Kina sulmon - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024