Miratohet në parim Projektligji për artin dhe kulturën
Lajme
Lexohet për: 1 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Kuvendi i Kosovës ka miratuar në lexim të parë Projektligjin për Artin dhe Kulturën. Ky projektligj është miratuar me 64 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku tha se korniza aktuale ligjore është burokratike dhe ngulfatëse për lirinë kreative dhe artistike.

Ai shtoi se me ligjin e ri do të krijohet një politikë e re kulturore, me vizion të qartë zhvillimor.

Lajmi me plotë në sistemin me parapagim.

Me 63 vota për është miratuar edhe Ligji Sistemi Qendror i Evidencës Penale të Kosovës. /Sh.Pajaziti

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024