Biden thotë se SHBA do të mbrojë Filipinet nëse Kina sulmon
Bota
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti amerikan Joe Biden ka paralajmëruar Kinën se SHBA do të mbrojë Filipinet në rast të ndonjë sulmi në Detin e diskutueshëm të Kinës Jugore.

Komentet vijnë disa ditë pas dy përplasjeve midis anijeve filipinase dhe kineze në ujërat e kontestuara.

Biden përsëriti angazhimin e tij "të hekurt" të mbrojtjes ndaj Filipineve, shkruan BBC, transmeton KosovaPress.

Deklarata e Biden për Detin e Kinës Jugore të mërkurën ishte më e forta që kur tensionet midis Pekinit dhe Manilës u rriten muajt e fundit.

"Dua të jem i qartë - dua të jem shumë i qartë: angazhimi i mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara ndaj Filipineve është i hekurt. Marrëveshja e mbrojtjes e Shteteve të Bashkuara me Filipinet është e hekurt", tha ai.

Nënshkruar në vitin 1951, Traktati i Mbrojtjes së ndërsjellë i detyron SHBA-në dhe Filipinet, ish-koloninë e saj, të mbrojnë njëra-tjetrën në rast të një sulmi të armatosur.

"Çdo sulm ndaj avionëve, anijeve ose forcave të armatosura filipinase do të thirret në Traktatin tonë të Mbrojtjes së ndërsjellë me Filipinet," shtoi ai në fjalimin e tij në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën, teksa mirëpriti kryeministrin australian Anthony Albanese.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024