​Lajm i mirë për punonjësit në zyre - vetëm 22 minuta ecje e shpejtë mjaftojnë për të kompensuar rrezikun e vdekjes
Shëndetësi
Lexohet për: 3 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Vetëm 22 minuta në ditë ecje të shpejtë, çiklizëm ose vrap mund të kompensojnë rrezikun e vdekjes nga ulja e tepërt.

Në vendet perëndimore si Britania e Madhe, të rriturit kalojnë mesatarisht 9 deri në 10 orë në ditë ulur - kryesisht gjatë kohës që janë në punë.

Kjo mënyrë jetese e ulur, e cila është e vështirë të shmanget për punonjësit e zyrës, rrit shanset për një vdekje të hershme, duke rritur rrezikun e problemeve shëndetësore, duke filluar nga obeziteti dhe presioni i lartë i gjakut deri te diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

Por të bësh më shumë se 22 minuta në ditë ushtrime të moderuara “eliminon” rrezikun e vdekjes së parakohshme që vjen nga të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë, sugjeron një studim.

Studiuesit vëzhguan pothuajse 12.000 njerëz të moshës mbi 50-vjeç nga studime të mëdha shëndetësore në Norvegji, Suedi dhe SHBA, të cilëve iu dha gjurmues fitnesi për të gjykuar aktivitetin e tyre fizik.

Ata u ndoqën mesatarisht për pesë vjet, kohë gjatë së cilës vdiqën 805 njerëz.

Studiuesit zbuluan se të qenit ulur për më shumë se 12 orë në ditë lidhej me një rrezik 38 për qind më të lartë të vdekjes së hershme krahasuar me qëndrimin ulur për tetë orë në ditë.

Por ky ishte vetëm rasti për ata që bënin më pak se 22 minuta në ditë aktivitet fizik.

Doktor Jakob Tarp, autor i lartë i studimit, tha se për shumë njerëz nuk është e mundur të rrinë më pak ulur në jetën e përditshme.

“Pra, kjo është shpresëdhënëse që njerëzit mund të bëjnë një sasi relativisht të vogël aktiviteti fizik dhe të kompensojnë efektet e qëndrimit ulur gjatë gjithë ditës. Gjëja e rëndësishme është që kjo të arrihet, për shembull përmes një shëtitjeje të shpejtë gjatë pushimit të drekës ose pas punës, ose përmes ndryshimeve të vogla gjatë ditës, si marrja e shkallëve në vend të ashensorit," tha Tarp.

Regina Giblin, infermiere e vjetër kardiake në Fondacionin Britanik të Zemrës tha se hulumtimi mbështet gjetjet e mëparshme që tregojnë efektet negative të periudhave të gjata të qëndrimit ulur dhe ndikimin pozitiv të ushtrimeve.

Më parë është treguar se të qenit ulur për periudha të gjata rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe qarkullimit të gjakut.

“Ka disa këshilla të thjeshta që mund të ndihmojnë për të kaluar më pak kohë ulur. Të largoheni nga ekrani i kompjuterit tuaj në intervale të rregullta, të bëni një shëtitje ose të gatuani një vakt të shëndetshëm janë mënyra për të qenë më aktiv," tha Giblin.

​Studimi hedh poshtë një nga idetë kryesore për inteligjencën - KosovaPress

Këtu janë shenjat e para të një goditjeje që shumica e njerëzve nuk i vënë re - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024