​Parlamenti turk dërgon anëtarësimin e Suedisë në NATO në Komitetin e Punëve të Jashtme
Bota
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Anëtarësimi i Suedisë në NATO iu referua të mërkurën Komitetit të Punëve të Jashtme të Asamblesë së Madhe Kombëtare të Turqisë.

Një projektligj që propozon miratimin e Protokollit për anëtarësimin e Suedisë në NATO është nënshkruar nga kryetari i Kuvendit, Numan Kurtulmus, dhe i është referuar Komisionit.

“Për të avancuar procesin, ne kërkuam hapa konkretë nga Finlanda dhe Suedia për të adresuar shqetësimet tona legjitime të sigurisë (të Turqisë), duke përfshirë heqjen e sanksioneve dhe kufizimeve që ata kanë vendosur ndaj eksporteve kundër terrorizmit dhe industrisë së mbrojtjes”, tha Kurtulmus në një deklaratë.

Finlanda dhe Suedia aplikuan për anëtarësim në NATO menjëherë pasi Rusia nisi një luftë në Ukrainë në shkurt 2022.

Turqia miratoi më parë anëtarësimin e Finlandës në NATO, por kishte thënë se ishte duke pritur që Suedia t'i përmbahej një memorandumi trepalësh të nënshkruar në qershor 2022 për të adresuar shqetësimet e sigurisë së Ankarasë.

Zyrtarët turq kanë theksuar vazhdimisht se u takon ligjvënësve turq të vendosin për ratifikimin e pranimit të Suedisë. /AA

Stoltenberg: I bindur se Suedia së shpejti do të anëtarësohet në NATO - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024