​Porsche raporton fitime më të larta
Biznes
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Prodhuesi gjerman i makinave luksoze Porsche raportoi të ardhura dhe fitime më të larta në nëntë muajt e parë të vitit falë kërkesës së fortë në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Në periudhën janar-shtator, të ardhurat e Porsche u rritën me 12.6 për qind, në 30.13 miliardë euro. Në nëntë muajt që përfundojnë me shtatorin, kompania dorëzoi 242,722 automjete, gati dhjetë për qind më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Rritja më e fortë e shitjeve ishte në Evropë, me 22.6 për qind, kur Gjermania është e përjashtuar.

Në tregun e saj vendas, Porsche rriti shitjet me 19 për qind. Në rajonin e Amerikës së Veriut, shitjet u rritën me 14.4 për qind, duke përjashtuar Meksikën. Të dhënat për Kinën tregojnë një rënie prej 11.7 për qind në numrin e makinave të dorëzuara.

Në nëntë muajt e parë të këtij viti, kompania operoi me një fitim operativ prej 5.5 miliardë euro, dhjetë për qind më i lartë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Pesha e fitimit në të ardhurat është ulur me 0.6 pikë përqindjeje, në 18.3 për qind. Fitimi pas tatimit u rrit me 6.5 për qind, në 3.94 miliardë euro.

Menaxhmenti ka konfirmuar se këtë vit pret një pjesë e fitimit në të ardhura nga 17 deri në 19 për qind. Vlerësimi bazohet në një parashikim të të ardhurave nga 40 deri në 42 miliardë euro.

​Rënia e naftës ndodhi shkaku i ngadalësimit në ekonomitë kryesore evropiane - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024