​Ish-emisari gjerman: Izraeli duhet të përmbahet nga ofensiva tokësore në Gaza
Bota
Lexohet për: 4 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Izraeli duhet të përmbahet nga nisja e një ofensive tokësore në Gaza dhe bisedimet diplomatike duhet të ringjallen për një zgjidhje me dy shtete, tha një ish-ambasador i njohur gjerman të martën vonë.

Christoph Heusgen, i cili shërbeu gjithashtu si këshilltar i politikës së jashtme për kancelaren e gjatë Angela Merkel, paralajmëroi se një ofensivë tokësore mund të pengojë normalizimin midis Izraelit dhe vendeve arabe dhe të shkaktojë një zjarr më të gjerë në Lindjen e Mesme.

“Kjo është gjithashtu ajo për të cilën po paralajmërojnë të tjerët, si ata që janë të përfshirë në bisedimet për lirimin e pengjeve, këtë po thotë Katari, këtë po thotë Egjipti,” i tha Heusgen transmetuesit publik ZDF dhe bëri thirrje për një de-përshkallëzimin e konfliktit.

“Presidenti i SHBA-së (Joe) Biden, ish-presidenti (Barack) Obama, po e thonë gjithashtu këtë, bazuar në përvojat e tyre me operacionet ushtarake amerikane pas 11 shtatorit dhe pasojat e tyre, se Izraeli nuk duhet të reagojë shumë tani nga zemërimi dhe urrejtja,” tha ai.

Heusgen ishte këshilltari kryesor i Merkelit për sigurinë dhe politikën e jashtme midis 2005 dhe 2017 dhe shërbeu si ambasador i Gjermanisë në OKB nga 2017 deri në 2021. Ai aktualisht është kryetar i Konferencës së Sigurisë së Munihut.

Diplomati me përvojë tha se të gjitha palët tani duhet të punojnë për të ringjallur diplomacinë dhe për të mundësuar rifillimin e bisedimeve për një zgjidhje me dy shtete të konfliktit izraelito-palestinez.

“Duhet të ketë një zgjidhje diplomatike. Sigurisht, së pari duhet bërë gjithçka tani për të mundësuar lirimin e pengjeve. Atëherë ju duhet të parandaloni që kjo të kthehet në një zjarr të përhapur dhe për këtë trupat izraelite nuk duhet të bëjnë një inkursion në Rripin e Gazës," tha Heusgen.

“Dhe më pas ne duhet t'i kthehemi bisedimeve për një zgjidhje diplomatike të konfliktit. Ne duhet të ringjallim zgjidhjen me dy shtete, që është kuadri ligjor i zbatueshëm, dhe Izraeli gjithashtu duhet të kontribuojë në këtë. Ndoshta askush nuk mund ta imagjinojë këtë për momentin, por kjo është e vetmja rrugëdalje nga kjo trazira”, shtoi ai.

I pyetur për kritikat e mprehta të Izraelit ndaj sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres, pas komenteve të tij për Gazën, diplomati gjerman tha se ajo që tha Guterres ishte e drejtë.

“Guterres është një njeri shumë i niveluar," tha Heusgen, duke shtuar se Sekretari i Përgjithshëm gjithashtu dënoi ashpër Hamasin për sulmet e 7 tetorit.

"Guterres ka të drejtë kur tha se kjo nuk ndodhi në vakum dhe kur vuri në dukje pushtimin e territoreve palestineze për 56 vjet," tha ai.

“Kjo është pikërisht ajo që është në të drejtën aktuale ndërkombëtare dhe në rezoluta. Rezoluta e fundit thotë se pushtimi është një shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar”, shtoi Heusgen.

Konflikti në Gaza, i cili ka qenë nën bombardimet izraelite që nga 7 tetori, filloi kur Hamasi nisi Operacionin “Al-Aksa Flood”, një sulm i papritur i shumanshëm që përfshinte një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrimesh në Izrael nga toka, deti dhe ajri. Hamasi tha se inkursioni ishte në hakmarrje për sulmin ndaj xhamisë “Al-Aksa” dhe dhunës në rritje nga kolonët izraelitë.

Ushtria izraelite më pas nisi një fushatë të pamëshirshme ajrore kundër Rripit të Gazës.

Gati 7.200 njerëz janë vrarë në konflikt, duke përfshirë të paktën 5.791 palestinezë dhe 1.400 izraelitë.

2.3 milionë banorë të Gazës kanë mbetur pa ushqim, ujë, ilaçe dhe karburant, dhe autokolonat e ndihmave të lejuara në Gaza kanë bartur vetëm një pjesë të asaj që nevojitet. /AA

OKB: Operacionet e ndihmës në Gaza mund të mbyllen deri në fund të ditës - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
480
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024