​Drejtori i BTA i dhuron kryetarit të Kryqit të Kuq bullgar Grigorov monedhë përkujtimore për 125-vjetorin e BTA
Ballkani
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Drejtori i përgjithshëm i BTA Kiril Valchev i dorëzoi të mërkurën një monedhë përkujtimore për 125-vjetorin e Agjencisë Bullgare të Lajmeve (BTA) kryetarit të Kryqit të Kuq Bullgar (BRC) Hristo Grigorov me rastin e kremtimit të 145-vjetorit të BRC.

“Për 145 vjetët e zhvillimit të tij, Kryqi i Kuq Bullgar (BRC) është vendosur jo vetëm si organizata më e madhe humanitare në vend, por edhe si një institucion i strukturuar mirë dhe efikas me synime të qarta. Me një gatishmëri të palëkundur për të përmbushur misionin e saj humanitar në mbështetje të më të cenuarve”, tha presidenti Rumen Radev gjatë ceremonisë së 145-vjetorit të krijimit të Kryqit të Kuq bullgar. Festimi po mbahet nën patronazhin e kreut të shtetit.

“Edhe si komandant i Forcave Ajrore dhe si president, kam qenë në zonat e më shumë se një fatkeqësie dhe ekipet e BRC kanë qenë gjithmonë ndër reaguesit e parë,” tha Radev, duke shtuar se BRC është vendosur gjithashtu si një shtyllë e vlerave themelore shoqërore.

Kryetari i Kryqit të Kuq bullgar Akad. Hristo Grigorov i dorëzoi presidentit Rumen Radev dhe shefit të kabinetit të tij Galab Donev një pllakë nderi të organizatës dhe një shenjë përkujtimore.

BRC ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në formimin dhe hapat e parë të sistemit shëndetësor publik bullgar.

Organizata ka ndërtuar spitale në Sofje, Pleven, Haskovë, Burgas dhe vendbanime të tjera dhe ka menaxhuar për më shumë se 40 vjet Spitalin e Kryqit të Kuq, i cili sot është një nga institucionet mjekësore shtetërore më moderne dhe prestigjioze - Spitali Pirogov, i cili hapi shkolla e parë për motrat e mëshirës në vitin 1900. /BTA

Bullgaria dyfishon energjinë e rinovueshme, zvogëlon përdorimin e qymyrit - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024