Çfarë do të thotë nëse keni ‘trekëndësha të zinj’ midis dhëmbëve tuaj
Shëndetësi
Lexohet për: 3 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Një eksperte dentar ka lëshuar një paralajmërim shëndetësor për rrezikun e "trekëndëshave të zinj" midis dhëmbëve tuaj dhe çfarë duhet të bëni nëse i dalloni ato.

Anna Peterson, një dentiste me bazë në Essex, shpjegoi në TikTok se çfarë kuptimi kanë hapësirat në formë trekëndëshi midis dhëmbëve tuaj, por shtoi se ndonjëherë mund të jetë një 'gjë e mirë'.

"Trekëndëshat e zinj" janë boshllëqe midis bazës së dhëmbëve tuaj që zakonisht shkaktohen nga largimi i mishrave të dhëmbëve dhe mund të arrijnë deri në gjysmë centimetri gjerësi. Hapësirat e ekspozuara mund ta lënë mishin e dhëmbëve të prekshëm ndaj baktereve të grumbulluara nga ushqimi që ngec, duke rrezikuar sëmundjen e mishrave të dhëmbëve dhe prishjen e dhëmbëve.

Anna i këshilloi shikuesit e saj të pastronin midis dhëmbëve "të paktën një herë në ditë" dhe i quajti furçat interdal si mjetin optimal për të luftuar problemin.

Megjithatë, videoja e saj shkaktoi përgjigje të përziera nga shikuesit pasi disa njerëz vunë në dyshim këshillat e saj, ndërsa një person pretendoi se i vunë re trekëndëshat e frikshëm pas një vizite te dentisti.

Në video, Anna hodhi poshtë besimin se trekëndëshat e zinj shkaktohen vetëm nga higjiena e dobët e dhëmbëve.

"Trekëndëshat e zinj nuk shkaktohen gjithmonë nga pastrimi i dobët", tha ajo.

"Ndonjëherë trekëndëshat e zinj janë një shenjë se inflamacioni është zvogëluar pas trajtimit periodontal - gjë që është një gjë e mirë! Megjithatë, për të parandaluar shfaqjen e trekëndëshave të zinj, shikoni këtë video.

Duke qëndruar në atë që dukej të ishte zyra e saj dhe duke veshur veshjet zyrtare të dentistit, Anna filloi duke treguar dhëmbët e saj si një krahasim të shëndetshëm - të cilët ishin një ngjyrë të bardhë verbuese dhe të pastër.

Më pas videoja është prerë në një pamje nga afër të një rreshti të poshtëm dhëmbësh të prekur dukshëm nga trekëndëshat e zinj. Një kontrast i fortë me të bardhat e perla të Anës.

“Midis katër dhëmbëve të mesit të personit anonim kishte trekëndësha të vegjël të zinj, të cilët duket se janë krijuar nga hapësira në krahasim me papastërtitë: 'Kështu duket një trekëndësh i zi'”, tha Anna.

“Në fakt është vetëm hapësira midis dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve që zakonisht shkaktohet sepse mishi i dhëmbëve është tërhequr lart nga dhëmbi.

"Për shkak se dhëmbët janë në formë trekëndore, në qafën e dhëmbit, ne kemi pak hapësirë dhe zakonisht mishrat e dhëmbëve do ta mbushin atë hapësirë sikur tek dhëmbët e mi".

Ekspertja zmadhoi dhëmbët e saj për të zbuluar një pjesë të mishrave të dhëmbëve rozë të shëndetshëm që mbështesin dhëmbët e saj të sipërm.

“Nëse nuk pastroni mes dhëmbëve të paktën një herë në ditë, mishi i dhëmbëve mund të tërhiqet nga dhëmbi”, tha ajo.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024