Pesëshja euro-amerikanë sot në Kosovë, këto janë pritjet e analistëve
Tema
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duhet të kërkojë nga pesëshja euroamerikanë që të ndryshojnë qasjen në dialog, thonë analistët politikë. Sipas tyre, gjatë vizitës së sotme të diplomatëve perëndimor, duhet të bëhet e qartë se Serbia është fajtore për mungesë të normalizimit dhe se presioni duhet të shtohet kah ajo. Krahas kësaj, theksojnë se sulmi terrorist i 24 shtatorit, i sponsorizuar nga Serbia duhet të jetë një pikënisje që fokusi kryesor duhet të jetë tek njohja reciproke.

Njohësi i procesit të dialogut, analisti, Seb Bytyçi thotë për KosovaPress, se përfaqësuesi special i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, zëvendës ndihmës sekretari i ShBA-ve, Gabriel Escobar dhe këshilltarët e liderëve shtetërorë të Gjermanisë, Francës e Italisë, duhet të mos vazhdojnë avazin e vjetër që t’i bëjnë presion të njëanshëm Kosovës për zbatim të marrëveshjes së Brukselit dhe Ohrit.

Në anën tjetër, politologu, Albinot Maloku, thotë për KosovaPress, se diplomatët perëndimor do të tentojnë t'i kthejnë palët në dialog dhe të ketë zbatim të ujdisë së Brukselit dhe Ohrit.

Pesë diplomatë euroamerikanë do të qëndrojnë sot në Kosovë dhe Serbi, në atë që po shihet si nisja e përpjekjeve për t’i ulur tensionet dhe për t’i rikthyer palët në tryezën e negociatave. 

Në fokus do të jetë situata në veri pas sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit e kërkesat për shtensionim, si dhe nxitja e palëve për ta zbatuar Marrëveshjen e Brukselit.

Një ditë para vizitës së diplomatëve perëndimorë, kryeministri Albin Kurti ka thënë se të shtunën do ta kuptojë kërkesën dhe atë që do të ofrojnë përfaqësuesit euro-amerikanë por sërish e ka vënë theksin tek siguria në vend, pa të cilën ka thënë se nuk mund të ketë normalizim raportesh me Serbinë.

Takimi fundit Kurti-Vuçiq ishte më 14 shtator dhe përfundoi pa rezultate konkrete për zbatimin e ujdisë së Brukselit dhe Ohrit.

Kryeministri Kurti ka akuzuar edhe ndërmjetësit për njëanshmëri në procesin e dialogut./E.Zeqiri/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024