​Dhomat e fshehura të gjetura në piramidën e rrënuar, shikoni si duken
Magazina
Lexohet për: 3 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Egjiptologu John Shae Perring po gërmonte Piramidën e Sahurës (e njohur edhe si Sahura ose Piramida e Sahurës) në vitin 1836 dhe vuri re një pasazh të varrosur. Tashmë në ato ditë të lashta, ai supozoi se kalimi të çonte në depo të lashta, por supozimi i tij do të konfirmohej vetëm rreth 200 vjet më vonë.

Gjegjësisht, vendi ishte në gjendje aq të keqe sa Perring nuk mundi të kalonte nëpër tunelin e sapo zbuluar për të gjetur saktësisht se çfarë ndodhej aty. Dekada më vonë, egjiptologu gjerman Ludwig Borchardt punoi në të njëjtin vend. Megjithatë, ai nuk iu përmbajt shumë pretendimeve të Perring dhe në vitet 1900, gjatë gërmimit, ai nuk e shikoi fare pasazhin sekret, shkruan Business Insider.

Tetë dhoma të gjetura

Vetëm tani arkeologët nga Gjermania dhe Egjipti, të cilët po punojnë për rindërtimin e piramidës, mësuan se Perring kishte të drejtë. Ata hartuan pasazhet e jashtme dhe të brendshme të asaj dhome duke përdorur lidar dhe gjetën tregues të pasazhit të përmendur nga Perring.

Pastaj ata gërmuan dhe eksploruan kalimin. Deri më tani, aty janë gjetur tetë dhoma. Edhe pse pjesët veriore dhe jugore të këtyre depove, veçanërisht tavani dhe dyshemeja, janë dëmtuar rëndë, mbetjet e mureve origjinale dhe pjesët e dyshemesë mund të shihen ende, sipas Universitetit të Würzburg.

Ka shumë të ngjarë që ato të jenë një lloj magazine, ku ruheshin objekte varre që i përkisnin sundimtarëve mbretërorë.

Pjesë të piramidës Sahura janë shembur për shkak të ndryshimeve të temperaturës, lagështisë, erës dhe fatkeqësive të kohës. Prandaj, kur pastronin piramidën, arkeologët bënë një hartë 3D që u dha atyre një pasqyrë më të mirë të strukturës së kësaj ndërtese të lashtë.

Faraoni Sahura

Piramida Sahure ndodhet në kompleksin piramidale Abusir, në jug të Gizës. Sahura ishte një faraon që sundoi gjatë dinastisë së pestë, rreth vitit 2400 para Krishtit.

Sipas një shkrimi të lashtë, Sahura nuk ishte me prejardhje mbretërore, por djali i Ra, hyjnisë së Diellit. Ashtu si në rastin e faraonëve të tjerë, piramida është një monument i mbretërimit të Sahurës.

Arkeologët e kanë gërmuar këtë piramidë disa herë në shekujt e fundit. Borchardt la një pjesë të madhe të piramidës të pa eksploruar dhe në vitin 1994 filloi një gërmim i ri, gjatë të cilit u gjetën blloqe të mëdha të pikturuara.

Një imazh tregon Sahura duke lundruar në një anije, me një flotë anijesh pas saj. Disa prej tyre kishin harqe të zbukuruar me kokë luani ose shqiponje.

Projekti më i fundit i ruajtjes dhe kërkimit të piramidës filloi në vitin 2019. Një ekip ekspertësh po punon për stabilizimin e strukturës dhe pastrimin e ndërtesës.

Një nga arsyet pse kjo piramidë është në një gjendje kaq të keqe është teknika origjinale e ndërtimit.

Bërthama e saj përmban copa guri gëlqeror, copa qeramike, rërë dhe rrënoja të tjera. Megjithëse kjo metodë redukton kohën dhe kostot e ndërtimit, padyshim që nuk është aq e qëndrueshme sa disa teknika të tjera.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
487
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024